Nokti mogu otkriti da li starite brže nego što mislite

by | 21.02.2025
Nokti mogu otkriti da li starite brže nego što mislite Nokti mogu otkriti da li starite brže nego što mislite

Vaši nokti mogu biti pravi pokazatelj opšteg zdravstvenog stanja. Njihov izgled može otkriti određene bolesti ili nutritivne nedostatke, ali i pokazati koliko brzo starite.

Polomljeni nokti, bjelji ili žući nego inače – obraćanje pažnje na izgled i promjene na noktima može vam otkriti mnogo toga o vašem zdravlju.

U svom podcastu Lifespan, dr David Sinclair, profesor genetike na Medicinskom fakultetu Univerziteta Harvard (SAD), govori o tome kako nokti mogu poslužiti i kao indikator starenja organizma.

Nokti kao pokazatelj starenja

Dr Sinclair objašnjava da se nakon 30. godine brzina rasta noktiju smanjuje za otprilike 0,5% godišnje. Drugim riječima, što je vaše tijelo starije, nokti sporije rastu.

Zbog toga nokti mogu biti dobar pokazatelj napredovanja starenja. „Svaki put kada moram da skratim nokte, pitam se koliko je prošlo od poslednjeg puta“, kaže dr Sinclair.

Ako primijetite da vam nokti rastu brže od uobičajenog tempa, to bi moglo značiti da je vaš biološki uzrast – odnosno način na koji vrijeme utiče na vaše tijelo – niži od vašeg stvarnog uzrasta.

Za brzinu rasta noktiju ključna je cirkulacija krvi. Kako starimo, cirkulacija postaje slabija, što znači da nokti dobijaju manje hranljivih materija potrebnih za rast. Brz rast noktiju može biti znak zdravog metabolizma.

Bolesti i nedostaci vidljivi su na noktima

Prateći koliko često morate da skraćujete nokte, možete u realnom vremenu posmatrati kako vaše tijelo stari. S vremenom nokti često postaju žući i lomljiviji. Ipak, određene promjene u izgledu, boji ili tvrdoći noktiju mogu ukazivati i na zdravstvene probleme ili nutritivne nedostatke.

Na primjer:

  • Bijeli nokti ili gubitak boje mogu biti posljedica povrede, ali i znak anemije ili čak hepatitisa, ako se nokti naglo i bez vidljivog razloga potpuno izbijele, navodi medicinski portal WebMD.
  • Jako žuti nokti često ukazuju na gljivičnu infekciju, koju je potrebno liječiti da bi se spriječile daljnje komplikacije. Rjeđe, žutilo noktiju može signalizirati probleme sa štitnom žlijezdom, plućima ili pankreasom, dodaje WebMD.

Takođe je važno obratiti pažnju na površinu nokta. Ako su nokti talasasti ili isprugani, to može značiti da su oštećeni ponovljenim udarcima ili izloženošću vodi, hemikalijama ili čak čestim nanošenjem laka, objašnjava dermatolog dr Nina Roos.

Ona ističe i da kožna oboljenja poput psorijaze, kao i nedostatak vitamina ili gvožđa, mogu uzrokovati slične promjene na noktima.

Kada treba posjetiti ljekara?

Ako primijetite dugoročne promjene u boji, obliku ili čvrstoći noktiju, ne treba ih ignorisati. U tom slučaju, najbolje je posavjetovati se sa zdravstvenim stručnjakom, koji može identifikovati potencijalni problem i preporučiti odgovarajuću terapiju.

Pratite zdravlje svojih noktiju jer oni mogu otkriti mnogo više nego što mislite!

Tatiana Foxy/gettyimages.co.uk