Da li je moguće vježbati nakon obroka?

by | 28.06.2025
Da li je moguće vježbati nakon obroka? Da li je moguće vježbati nakon obroka?

Vježbati nakon obroka je tema o kojoj se često raspravlja, jer mnogi nisu sigurni da li je to korisno ili štetno za zdravlje.

Mnogi ljudi vjeruju da je bolje da se suzdrže od treninga odmah nakon jela. Ali kako zapravo tijelo reaguje na to? U ovom tekstu ćemo analizirati uticaj fizičke aktivnosti nakon obroka.

Neki od nas vole da naprave pauzu poslije jela kako bi tijelo u miru svarilo hranu, dok drugi smatraju da upravo vježbanje pomaže varenju i reguliše nivo šećera u krvi. Hajde da otkrijemo da li vrijedi trenirati odmah nakon jela.

Da li je moguće vježbati nakon obroka?

Odgovor je – da, ali najvažnije je da se ne pretjera. Blaga fizička aktivnost nakon obroka može imati pozitivne efekte. Ona podstiče oslobađanje slobodnog insulina, koji pomaže tijelu da iskoristi energiju iz hrane, umjesto da je skladišti u vidu masnih naslaga.

Šta je insulin?
Postoje dvije vrste insulina: ukupni i slobodni.

  • Ukupni insulin predstavlja sav insulin koji se nalazi u tijelu. Stvara se u pankreasu i pomaže glukozi iz hrane da uđe u ćelije i bude iskorišćena kao energija.

  • Slobodni insulin je onaj dio ukupnog insulina koji je odmah dostupan za upotrebu. Nije vezan za proteine i brzo djeluje.

Važno je shvatiti da je svako tijelo drugačije. Ako ste imali obilnu večeru, ali ne osjećate težinu, možete se lagano razgibati.

2

Koje su aktivnosti pogodne nakon jela?

  • Šetnja

  • Spora vožnja bicikla

Ove aktivnosti ne opterećuju želudac.

Koje vježbe treba izbjegavati nakon obroka?

Nakon jela ne treba odmah počinjati sa intenzivnim treninzima. To može izazvati grčeve, nadutost i opšti osjećaj nelagodnosti.

Kada je najbolje vrijeme za trening?

Nakon jela, preporučuje se da se sačeka 30 do 60 minuta.

Obrok treba da bude uravnotežen – da sadrži proteine, ugljene hidrate i malo masti. Ako niste sigurni da li vam je tijelo spremno za trening, bolje je da samo prošetate.

Ako imate osjetljiv gastrointestinalni trakt, sačekajte:

  • 30 minuta nakon užine

  • Sat do dva nakon obilnog obroka

Vježbati prije obroka? Može biti korisno ako imate sindrom iritabilnog crijeva

Zašto? Zato što je tada lakše kontrolisati nivo šećera u krvi. Studija iz 2014. godine, objavljena u časopisu Diabetologia, pod nazivom „Kratki, intenzivni treninzi prije obroka bolje regulišu nivo šećera u krvi nego jedan kontinuirani trening od 30 minuta”, pokazala je da je kraći, ali intenzivniji trening prije jela efikasniji od jednog dugog treninga.

Važno!
Vrijeme koje posvetite vježbanju između obroka zavisi od vašeg zdravlja i ličnih potreba. Obavezno se posavjetujte sa ljekarom. On će vam pomoći da utvrdite koji tip fizičke aktivnosti i kada je najbezbjedniji i najefikasniji za vas.

nensuria, iStock / Getty Images Plus; Soren Svendsen, Connect Images