
ass. dr Ivana Kalezić Vuković: Estetska ginekologija nije luksuz već potreba

Osnivačica i predsjednica Udruženja za estetsku i regenerativnu ginekologiju Srbije (SAARG) ass. dr Ivana Kalezić Vuković, ima jasnu profesionalnu misiju: ona želi da ženama omogući moderne ginekološke procedure i zahvate koji značajno poboljšavaju kvalitet života – a tradicionalna ginekologija ih jednostavno ne obuhvata
Cilj dr Kalezić Vuković, koja u Crnoj Gori, u poliklinici PZU Rezidencija Zdravlja Kerber, zajedno s kolegenicama dr Željkom Ralević spec. ginekologije i akušerstva i dr Jelenom Miranović spec. ginekologije i akušerstva, jeste da ženama omoguće kvalitetniji seksualni život.
Šta podrazumijeva estetska i regenerativna ginekologija i kod kojih tegoba, odnosno stanja može da pomogne?
Estetska ginekologija je novina u ginekologiji i može da pomogne u rješavanju nevoljnog puštanja mokraće koje se često dešava ženama pogotovo nakon porođaja ili u peri i postmenopauzi pri smijehu, kašlju, kijanju ili u toku fizičkih aktivnosti (treninga) ili tokom seksualnog odnosa. Jedino ona može bez ikakvih posljedica da riješi problem suvoće vagine i bolnih odnosa, da riješi problem kod žena koje imaju osjećaj da je vagina šira i da im osjećaj tokom seksualnog odnosa nije zadovoljavajući. Veliku ulogu ima u vraćanju senzitivnosti u klitoris i intenziviranju orgazma, kao i G tačke. Što se tiče estetike spoljnjih genitalija lako možemo da popunimo velike usne kod žena koje primijete da im koža nije više zategnuta i jedra (nakon gubitka kilograma ili u menopauzi). Pacijentkinje koje boluju od Lichen Sclerosus, autoimune kožne bolesti koja često pogađa anogenitalnu regiju imaju mogućnost da kroz tretmane regenerativne ginekologije po najnovijim svjetskim protokolima dobiju rješenje.
U cjelini je potpuno nova oblast ginekologije, ne samo kod nas već i u svijetu i konačno nudi rješenja za veliki broj tegoba koje muče žene a za koje nijesmo imali do sada pravo rješenje.
Problemi koje rješavaju nisu životno ugrožavajući, ali veoma utiču na kvalitet života. Došlo je vrijeme da žene nakon porođaja ili kada uđu u menopauzu ili senium mogu da imaju kvalitetan život, normalne seksualne odnose i da shvate da žena ne bi trebalo ništa da trpi. Moderna ginekologija to omogućava.
Obučavali ste se u Londonu – šta ste tamo sve saznali i kako ste to implementirali u svom radu?
Odlazak u London, kod predsjednika Evropskog udruženja dr Aleksandra Badera, je bio prekretnica u mom pogledu na ginekologiju. Uvođenjem novih načina liječenja i prevencije u moj svakodnevni rad kao što je upotreba Alma frakcioniranog lasera, plazme bogate trombocitima, hijalurona i egzozoma, popunila sam prazninu koja je postojala u liječenju. Sada kada već imam veliki broj svojih pacijentkinja, što u mojoj poliklinici u Beogradu što u poliklinici Rezidencija Zdravlja Kerber u Podgorici, mogu da kažem da je zadovoljstvo mojih pacijentkinja moj najveći uspjeh. Žena koja je zadovoljna izgledom i funkcionisanjem svoje intimne regije je upravo ono što meni i mom timu daje elan i potvrdu da smo na pravom putu.
Možete li nam detaljnije objasniti kako se PRP tretmani koriste u ginekologiji, kome mogu da pomognu i kako izgleda sama procedura?
PRP, što znači plazma bogata trombocitima, se već dugo koristi u drugim oblastima medicine ali se njena primjena u ginekologiji pokazala kao najefikasnija za regeneraciju tkiva. Koristi se ili u kombinaciji s frakcioniranim CO2 Alma laserom ili samostalno za podmlađivanje (pojačava se debljina i elastičnost tkiva vagine), pojačavanje osjetljivosti klitorisa a samim tim i intenziteta orgazma. To se postiže tako što proteini iz plazme u kombinaciji s velikim brojem faktora rasta iz trombocita započinju odmah nakon aplikacije prirodan proces regeneracije, stvaranja kolagena i novih krvnih sudova a samim tim i pojačavaju osjetljivost regije. Tretman je kratkotrajan i bezbolan, a efekat je prirodan, bezopasan i u skoro 100% slučajeva daje vrhunski efekat.
Laseri su još jedna neinvazivna metoda koja može da se koristi. Možete li nam objasniti nešto više o tome?
Laser se koristi u ginekologiji posljednjih 10 godina. Od 2009. godine kada je prvi put patentiran frakcionirani CO2 laser za ginekološku primjenu počela je nova era ginekologije. Laserski snop svjetla, podijeljen na „tačkice“, prodire u tkivo vagine, vulve i minimalnom „destrukcijom“ podstiče obnavljanje tkiva. Upotrebom lasera u vagini na potpuno prirodan način šaljemo signal organizmu da se regeneriše, pa dobijamo čvršće, deblje i elastičnije tkivo vagine. Pored efekta podmlađivanja tkiva rješavamo i probleme čestih infekcija, nevoljnog puštanja mokraće, bolnih odnosa a prije svega dovodimo do intenzivnijeg seksualnog zadovoljstva a samim tim i vraćanja libida. Tretman je bezbolan, traje kratko, ne zahtijeva oporavak a zadovoljstvo nakon njega je zagarantovano.
Hijaluronski fileri su našli svoju primjenu u prije svega estetici genitalne regije i koriste se za popunjavanje opuštene kože velikih usana, koja se javi ili s godinama ili nakon većeg gubitka kilograma. Takođe se hijaluron može koristiti i za povećanje vlažnosti vagine i intenziviranje seksualnog doživljaja stimulisanjem G tačke. Hijaluron (imamo dvije vrste, jedna popunjava, druga hidrira) se ubrizgava uz korišćenje lokalnog anestetika i nije bolna procedura, kratko traje i daje odličan rezultat.
Kako ste nam otkrili, svi ovi tretmani, posebno neinvazivni, mogu da se rade i preventivno. Zašto se to preporučuje?
Prevencija je cilj cijele medicine pa tako i ginekologije. Ako izuzmemo prevenciju malignih bolesti, pogotovo karcinoma grlića materice, svi zaboravljaju da je kvalitet života jedne žene ono što je čini svakodnevno zadovoljnom i srećnom. Zadovoljstvo svojom intimnom regijom, nemanje tegoba i zdrav i ispunjen seksualni život je osnova kojoj težimo, a na to je potrebno misliti na vrijeme pošto u jednom trenutku, kada problemi postanu veliki, samo hirurškim metodama možda mogu da se riješe, što još više doprinosi smanjenju kvaliteta života. Sada kada imamo na raspolaganju minimalno invazivne, bezbolne metode, treba ih koristiti na vrijeme da bi smo što duže bile pošteđene tegoba koje godine sa sobom neminovno nose.
Šta nudi estetska ginekologija ženama? Da li u našem društvu postoji stigma koja prati svaku priču o genitalnom zdravlju i kako možemo da utičemo na to da se ovi načini liječenja i prevencije prihvate kao uobičajeni?
Ova oblast ginekologije je revolucionarna u povećanju i vraćanju kvaliteta života modernoj ženi. S emancipacijom i rušenjem tabua žene su svjesne svojih genitalija i seksualnosti i zaslužuju da u 21. vijeku imaju mogućnost za kvalitetan život u svakom smislu bez obzira na godine. Estetsku ginekologiju trebalo bi shvatiti kao higijenu genitalne regije, koja nije luksuz već potreba. Generalno, stigmatizacija ljudi u našem društvu je u ovom trenutku dostigla svoj maksimum, što je vjerovatno posljedica konstantne regresije koja muči naše društvo od devedesetih godina. Što se nas kao ljekara tiče, mi možemo da pričamo o ovoj temi i da pokušamo da razbijemo tabue koji okružuju temu genitalija i seksa. Ipak, dok istovremeno imamo rijalitije koji u potpunosti ogoljuju ljudsku prirodu uključujući i seks, teško je pričati o ženskom seksualnom zadovoljstvu, a da se žena ne okarakteriše kao osoba sumnjivog morala. O ovome bi trebalo pričati, tema ne smije da ostane tabu i samo tako možemo omogućiti našim ženama da se barem na ovom polju približimo modernom svijetu.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
INFO:
Rezidencija Zdravlja Kerber