Promjene raspoloženja u trudnoći: Šta ih uzrokuje i kako se nositi sa njima

by | 18.01.2025
Promjene raspoloženja u trudnoći: Šta ih uzrokuje i kako se nositi sa njima Promjene raspoloženja u trudnoći: Šta ih uzrokuje i kako se nositi sa njima

Promjene raspoloženja u trudnoći su sasvim normalna pojava. Saznajte zašto se to dešava i kako se nositi sa svim tim promjenama. 

Trudnoća, iako jedan od najljepših perioda u životu žene, često je povezana s mnogim fizičkim i emocionalnim izazovima. Trudnica bukvalno nosi novi život u sebi, a njeno tijelo prolazi kroz velike promjene.

I dok okolina obično razumije fiziološke promjene koje se dešavaju, psihološke promjene često ostaju zanemarene. To uključuje iznenadne napade nervoze, neobjašnjivo ponašanje i nagle promjene raspoloženja tokom trudnoće. Šta je uzrok ovih promjena i kako se nositi s emocionalnim olujama? Saznajte u nastavku.

Promjene raspoloženja u trudnoći: Zašto se javljaju?

Tokom trudnoće nivo hormona kod žena postaje nestabilan i drastično se mijenja. Povećana proizvodnja estrogena i progesterona u krvi dostiže potpuno nove nivoe kako bi se tijelo pripremilo za nošenje bebe.

Međutim, upravo ovaj porast hormona često uzrokuje emocionalnu neravnotežu. Iako intenzitet i obim promjena raspoloženja zavise od osjetljivosti na hormone, svaka žena ih na svoj način doživljava.

Kako hormoni utiču na raspoloženje trudnica?

Ove hormonalne promjene mogu izazvati širok spektar emocija, uključujući:

  • neobjašnjive napade plača 
  • povećanu anksioznost 
  • nerevozu 
  • konfuziju 
  • strah 
  • panične napade 

Ova osjećanja, uzrokovana hormonskim fluktuacijama, mogu biti teška za razumijevanje ili prihvatanje, ali su potpuno normalna i trudnice ne bi trebalo da se osjećaju krivima zbog njih. Promjene raspoloženja mogu početi već u prvom tromjesečju i trajati sve dok se tijelo ne oporavi nakon porođaja.

Šta uzrokuje promjene raspoloženja u trudnoći

Nekoliko faktora može doprinijeti promjenama raspoloženja i emocionalnim usponima i padovima tokom trudnoće:

1. Unutrašnje promjene u tijelu

Kako je već pomenuto, hormonske fluktuacije i druge unutrašnje promjene glavni su razlozi zbog kojih trudnice prolaze kroz raznovrsne emocije.

2. Fizički simptomi trudnoće

Umor, jutarnja mučnina, nemir, bolovi u tijelu, zaboravnost i slični simptomi dodatno utiču na raspoloženje. U ovakvim situacijama, ključno je podsjetiti se da su ovi simptomi privremeni i zahtijevaju strpljenje.

3. Briga za bebu

Tokom trudnoće mnoge žene osjećaju anksioznost i strah zbog nepoznanica vezanih za budućnost djeteta. Pitanja poput „Hoću li biti dobra majka?“ ili „Hoće li moje dijete biti zdravo?“ često izazivaju stres i emocionalne oscilacije.

Promjene raspoloženja po tromjesečjima

Prvo tromjesečje

Strah je dominantna emocija u prvom tromjesečju, posebno kod prvorotki. Žene su često razapete između brige o budućoj ulozi majke i drugih aspekata svog života. Takođe, prisutan je i strah od spontanog pobačaja.

Mnoge žene se trude da kontrolišu sve oko sebe i uvjere se da rade sve ispravno – od načina ishrane do svakodnevnih aktivnosti. Ove emocije povezane su s buđenjem majčinskog instinkta i željom da se bebi pruži najbolja moguća briga.

Drugo tromjesečje

U drugom tromjesečju žene se obično prilagode ideji da će postati majke, a fizički simptomi trudnoće počinju da jenjavaju. Prvi ultrazvuk, koji se najčešće obavlja u ovom periodu, može umanjiti strah i anksioznost. Ipak, osjećaj blage zabrinutosti obično ostaje prisutan.

Treće tromjesečje

Treće tromjesečje donosi novu lavinu emocija jer se vrijeme porođaja približava. Žene koje su se prilagodile trudnoći sada se suočavaju s izazovima porođaja i roditeljstva.

Pitanja poput „Šta ako nešto pođe po zlu tokom porođaja?“ ili „Hoću li podnijeti bol?“ potpuno su normalna. Važno je razumjeti da je porođaj veliko i značajno iskustvo, te da su ovakvi strahovi prirodni.

Kako se mijenja raspoloženje trudnica

Plač

Neočekivani napadi plača jedna su od najčešćih emocija koje žene doživljavaju tokom trudnoće, bilo u prvom, drugom ili trećem tromjesečju, pa čak i nakon porođaja. Čak i sitnice, poput simpatičnog videa sa mačkom ili izgubljenog predmeta, mogu izazvati nekontrolisane suze kod buduće majke.

Ovo je potpuno normalno, s obzirom na ogromne promjene u organizmu i hormonske oscilacije. Važno je da trudnica ima podršku svojih bližnjih, što će joj pomoći da lakše prođe kroz ove izazove.

Anksioznost

Statistike pokazuju da oko 10% žena osjeća anksioznost tokom rane trudnoće. Razlozi za zabrinutost mogu biti raznovrsni: od straha od spontanog pobačaja u prvom tromjesečju, preko brige o debljanju u drugom, do osjećaja nelagode zbog bebinog pokreta u trećem tromjesečju.

Žene često brinu o svemu – od zdravog načina života, pravilne ishrane i sna, pa sve do toga kako se beba kreće u stomaku. U periodu postporođajne depresije, majke često razmišljaju o tome kako će se njihov život promijeniti dolaskom bebe, što dodatno pojačava osjećaj anksioznosti.

Bijes

Bijes je još jedna česta emocija kod trudnica. Hormoni su ponovo glavni „krivac“ za ovaj osjećaj. Iritacija i neobjašnjivi izlivi bijesa mogu se javiti zbog sitnica koje inače ne bi uznemirile ženu. Ključno je da trudnica bude svjesna ovih nuspojava i da se fokusira na to da ih prevaziđe korak po korak.

Zaboravnost

Tokom trudnoće, desna hemisfera mozga (odgovorna za emocije) postaje aktivnija, dok se volumen moždanih ćelija smanjuje, što dovodi do povećane zaboravnosti. Ovo je uobičajena pojava kod trudnica i ne treba da izaziva zabrinutost.

Kako se nositi s emocijama i promjenama raspoloženja tokom trudnoće?

Kako se nositi s emocijama i promjenama raspoloženja tokom trudnoće?

Kako se nositi s emocijama i promjenama raspoloženja tokom trudnoće?

1. Ozbiljno shvatite „svoje vrijeme“

Ne ustručavajte se da sebi posvetite više vremena za odmor – to je neophodno kako za vas, tako i za vašu bebu. Naučite da kažete „ne“ ljudima i planovima za koje nemate energije. Odvojite trenutke za opuštanje i jednostavno ne radite ništa – zaslužujete mir.

2. Potražite podršku kada je potrebna

Samopomoć je važna, ali ne treba se bojati tražiti pomoć od drugih. Konsultujte se s ljekarom ako vas nešto zabrinjava, a razgovori s bliskim osobama mogu olakšati suočavanje s promjenama raspoloženja.

3. Izbjegavajte negativnost

Internet može biti izvor negativnih informacija koje povećavaju stres. Birajte pažljivo izvore koje pratite i izbjegavajte sadržaje koji izazivaju strah ili nelagodu. Usmjerite se na pozitivno razmišljanje i udaljite se od nepotrebnih negativnih razgovora.

4. Ne vjerujte svemu što pronađete na internetu!

Prestanite da „guglate“ svaki simptom! Većina informacija na internetu su mišljenja ljudi, a ne stručni savjeti. Ako ste stvarno zabrinuti, obratite se svom ljekaru za tačne i pouzdane informacije.

5. Pružite sebi zadovoljstvo

Ako vas iznenada obuzme želja za čokoladnim sladoledom, slobodno je ispunite! Razmazite sebe, pokažite ljubav prema svom tijelu i uživajte u svakom danu trudnoće na svoj način. Zapamtite – srećna mama znači srećna beba!

6. Krećite se svakog dana

Iako vam se ponekad možda ne ustaje s kauča, pokušajte svakog dana da uključite neku fizičku aktivnost, makar to bila i lagana šetnja. Fizička aktivnost tokom trudnoće jedan je od najboljih načina za poboljšanje raspoloženja.

Trudnoća je posebna faza života koja donosi i izazove i radost. Uz pravu podršku i pažnju prema sebi, ove promjene možete proći s lakoćom i pripremiti se za najljepši trenutak – dolazak vaše bebe.

Vasyl Dolmatov, Zoran Zeremski/gettyimages.co.uk