Da li sheet maske zaista poboljšavaju vašu kožu ili su samo prolazni trend?

by | 08.03.2025
Da li sheet maske zaista poboljšavaju vašu kožu ili su samo prolazni trend? Da li sheet maske zaista poboljšavaju vašu kožu ili su samo prolazni trend?

Sheet maske su postale nezaobilazan dio moderne njege kože, a njihova popularnost raste iz dana u dan – ali da li zaista donose rezultate ili su samo trend koji pruža trenutni osjećaj luksuza?

Sheet maske su neizostavan dio beauty trendova. Redovno ih preporučuju influenseri iz svijeta njege kože, koriste se tokom letova za borbu protiv suvog vazduha u avionu, a nanose se i prije važnih događaja u nadi da će otkriti blistav ten spreman za selfije. Ali da li sheet maske zaista imaju efekta, ili su samo ugodan ritual bez stvarne koristi? Da bismo dobili iskrene odgovore, razgovarali smo sa dermatolozima koji su nam dali jasan i stručan uvid.

Šta su sheet maske?

Sheet maske su tanke, tkanini slične maske za lice natopljene serumom. Obično su izrađene od tankog pamuka ili papira, ali postoje i varijante od bio-celuloze, hidrogela i kolagena.

Često su formulisane sa hidratantnim i njegujućim sastojcima, ali neke sadrže i niacinamid za posvjetljivanje tena, aktivni ugalj za pročišćavanje i druge aktivne komponente, objašnjava dr. Blair Murphy-Rose, sertifikovana dermatološkinja iz Newport Beach Dermatology and Plastic Surgery.

Sheet maske su namijenjene jednokratnoj upotrebi – nanose se na čistu kožu, prilagođavaju konturama lica i ostavljaju da djeluju 15 do 30 minuta, kako bi koža upila sastojke. Neki ljudi dodatno pojačavaju efekat pomoću masažnih valjaka, gua sha alata ili rashlađenih masažnih kuglica. Nakon toga, maska se uklanja i nastavlja se sa uobičajenom njegom kože.

Da li sheet maske zaista djeluju?

Da, sheet maske mogu biti efikasne, pod uslovom da su visokog kvaliteta i da se koriste na pravilan način, kaže dr. Murphy-Rose. „Mogu pružiti hidrataciju, poboljšati teksturu kože, posvijetliti ten, umiriti i smanjiti upale, pa čak i tretirati stanja poput akni.“

S njom se slaže i dr. Ava Shamban, sertifikovana dermatološkinja iz Beverly Hillsa. „Sheet maske omogućavaju sastojcima da duže ostanu na koži i dublje prodru u pore, za razliku od običnog nanošenja seruma prstima,“ objašnjava dr. Shamban. „Osim toga, eliminišu mogućnost kontaminacije prstima ili rukama koje nisu potpuno čiste.“

Dr. Brendan Camp, sertifikovani dermatolog iz MDCS Dermatology u Njujorku, takođe ističe njihovu efikasnost, ali upozorava da sheet maske ne mogu zamijeniti hidratantnu kremu i druge ključne korake u njezi kože.

Woman With Sheet Mask Taking Bath

Kako odabrati najbolju sheet masku?

Iako sheet maske mogu biti korisne, važno je znati da nisu sve iste. Danas ih možete pronaći svuda – od drogerija do luksuznih brendova i influensera koji ih promovišu. Zato je ključno pažljivo provjeriti sastojke i birati kvalitetne maske koje su pažljivo formulisane.

„Sheet maske kupljene izvan medicinskih ustanova ili renomiranih brendova mogu sadržati sastojke koji ne samo da ne donose korist, već mogu izazvati iritaciju ili upalu,“ upozorava dr. Shamban.

Na primjer, neke sheet maske sadrže jeftine i neefikasne sastojke, sintetičke mirise, boje i druge iritante. Kvalitetni proizvodi, iako mogu biti skuplji od jeftinih verzija od jednog dolara, pružaju bolje rezultate i manji rizik od iritacije.

„Što se materijala tiče, najbolje su bio-celulozne maske jer su hipoalergene i dobro prijanjaju uz kožu, omogućavajući optimalnu apsorpciju seruma bez curenja,“ kaže dr. Shamban. „Tencel, dobijen iz drvne pulpe, takođe je dobar izbor za osjetljivu kožu. Pamuk je prirodan materijal, ali ne prijanja dobro na kožu i može biti izbjeljivan, što može izazvati iritacije.“

Dodaje da kolagenske maske daju trenutni efekat sjajne i hidrirane kože, ali ne treba očekivati da će povećati proizvodnju kolagena ili ga direktno dostaviti koži.

Savjeti za maksimalan učinak sheet maski

Pored odabira kvalitetnih proizvoda, evo nekoliko savjeta kako da izvučete maksimum iz svoje sheet maske:

  • Pratite uputstva: Ne ostavljajte masku na licu duže nego što je preporučeno.
  • Držite je u frižideru: „Hlađena sheet maska može umiriti iritiranu kožu i smanjiti otok,“ kaže dr. Camp.
  • Koristite masažni alat: Dr. Murphy-Rose predlaže upotrebu masažnog valjka ili gua sha alata preko maske, kako biste stimulisali cirkulaciju i poboljšali limfnu drenažu.
  • Nježno eksfolirajte prije upotrebe: Dr. Camp preporučuje blagi piling prije nanošenja maske, jer može pomoći boljoj apsorpciji aktivnih sastojaka.
  • Iskoristite svaku kap: „Nakon skidanja maske, umasirajte preostali serum u kožu i nastavite sa ostatkom rutine njege,“ savjetuje dr. Murphy-Rose.

puhhha, iStock / Getty Images Plus; EyeEm Mobile GmbH, iStock / Getty Images Plus