Umorni ste a ne možete da zaspite: Zašto se to dešava
Ako ste umorni, a ne možete da zaspite, to može biti zbog dnevnog dremanja, anksioznosti ili mnogih drugih faktora.
Nekih dana – bez obzira na to koliko kafe konzumirate – teško je držati oči otvorene, a kamoli avršiti sve zadatke na poslu ili kod kuće. Ipak, kada konačno legnete u krevet, nikako ne možete da zaspite. I to se dešava prečesto.
Prije nego što posegnete za tabletama za spavanje, otkrijte sve stvari zbog kojih ste danju umorni, a noću ne možete da zaspite. Kada identifikujete šta se dešava, možete preduzeti mjere da podržite bolji san.
Zašto ne možete da zaspite iako ste umorni
U nastavku su navedeni neki razlozi zbog kojih noću ne možete da zaspite i zbog kojih ste umorni tokom dana.
1. Drijemanje
Ovo samo po sebi nije loše. U stvari, drijemanje ima nekoliko zdravstvenih prednosti. Međutim, pogrešna strategija drijemke može da vas drži budnim tokom noći, baš kada treba da utonete u dubok san.
Istraživanja sugerišu da dugo spavanje i drijemanje kasnije popodne mogu rezultirati time da vam treba duže da zaspite noću, loše spavate i više se budite tokom noći. 1
2. Anksioznost
Nije ni čudo što je poremećaj sna dijagnostički simptom za neke anksiozne poremećaje, koji su uobičajeni faktori rizika za nesanicu. Anksioznost takođe dovodi do povećanog uzbuđenja i budnosti, što može još više odložiti san.
3. Depresija
Prema izvještaju objavljenom 2019. godine, do 90% ljudi kojima je dijagnostikovana depresija takođe se žali na kvalitet sna. 2 Prijavljeni su nesanica, narkolepsija, poremećaj disanja u snu i sindrom nemirnih nogu.
Odnos između problema sa spavanjem i depresije je komplikovan. Čini se da remeti cirkadijalne ritmove. Upala, promjene u hemikalijama u mozgu, genetski faktori i još mnogo toga mogu uticati na odnos spavanja i depresije.
4. Kofein
Ako uveče ne možete da zaspite, moždaa je vrijeme da se odreknete popodnenvne kafe ili omiljenog energetskog napitka.U prosjeku, kofein cirkuliše u organizmu oko 5 sati. Stoga i nije iznenađenje da istraživanja sugerišu da čak 200 miligrama (mg) kofeina, 16 sati prijee spavanja može uticati na san. 3
Uzimanje 400 mg kofeina 6 sati ili manje prije spavanja može značajno smanjiti kvalitet sna. Stručnjaci preporučuju da ne pijete kafu 4-6 sati prije odlaska u krevet. 4
5. Previše vremena provodite na telefonu ili kompjuteru
Spustite pametni telefon! Plavo svijetlo koje emituju telefoni, tableti, laptopovi i TV ekrani potiskuje proizvodnju melatonina uveče i smanjuju pospanost. Prestanete da koristite bilo koji uređaj 2 sata prije spavanja. Takođe možete razmisliti da noću nosite naočare koje blokiraju plavo svijetlo.
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4327395/[↩]
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jcmm.14170[↩]
- https://www.dovepress.com/effects-of-caffeine-on-sleep-quality-and-daytime-functioning-peer-reviewed-fulltext-article-RMHP[↩]
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9103473/[↩]