Italijanke imaju trik kako da jedete tjesteninu, a da se ne gojite

by | 12.03.2024
trik da jedete testeninu a da se ne gojite Italijanke imaju trik kako da jedete tjesteninu, a da se ne gojite

Tjestenina je jedna onih namirnica koju svi volimo da jedemo i u njoj uživamo, ali uz ogromnu grižu savjesti! Ona je visokokalorična, puna šećera i bez daljnjeg utiče na našu kilažu i zdravlje. Ali, nutricionisti tvrde da postoji trik da jedete testeninu a da se ne gojite. 

Postoje namirnice koje imaju lošu reputaciju, zbog čega su isključene iz većine dijeta. Tjestenina, baza mnogih ukusnih jela koja skoro svi vole, nalazi se na vrhu ove liste. Jedan od njenih glavnih hranljivih sastojaka su ugljeni hidrati. Oni se transformišu u glukozu (obezbjeđuju energiju koja brzo ide u mozak i mišiće). Međutim, ako jedemo puno tjestenine, sva glukoza koju tijelo ne može da iskoristi u tom trenutku se skladišti kao mast.

Da li tjestenina goji?

Očigledno, goji ako je jedete u velikim količinama. Ali, ona vas ne deblja ako je jedete umjereno. Pa, pogledajmo samo Italijanke: one jedu tjesteninu svakodnevno, a linija im je savršena. Daleko od toga da pribjegavaju nezdravoj praksi, Italijanke imaju nepogrješiv trik da jedu pastu bez dodatnih kilograma.

U zavisnosti od odabranog sosa, količine koju dodamo, dodataka koje koristimo (sir, slanina, meso, itd.) ili ako na vrh dodamo sir, kalorijska vrijednost bilo kog jela od tjestenine može se utrostručiti – pored dodavanja velikog količina zasićenih masti. Zato kada je u pitanju jedenje ove namirnice, sve se sabira. Nemojte ovo zaboraviti kada jedete tjestenine!

Italijanski trik da jedete tjesteninu a da se ne gojite

Trik koji Italijani cijelog života primjenjuju kako bi spriječili da se ugojite od tjestenine primenjuje se još dok se tijesto kuva. Italijani ovu hranu uvijek kuvaju „al dente“. To jest, mekana spolja, ali čvrsta iznutra. Zašto dobijate manje kilograma? Probavnom sistemu je potrebno više vremena da ga svari i asimiluje ugljene hidrate.

Za razliku od meko kuvane tjestenine koja se odmah pretvara u šećere i energiju u krvi, tjestenina „al dente“ zahtijeva duže vremena da je organizam svari i ostaje duže dostupna  u našem organizmu. Samim tim, duže se osjećate sito, nema naglih skokova šećera u krvi i imate više vremena da potrošite sve te kalorije prije nego se pretvore u masti.

Kakav sos ide uz tjesteninu koja ne goji?

Najbolje je jesti sosove od sirovog ili kuvanog povrća. Možemo se odlučiti za toplo jelo ili verziju salate. Izbjegavajte da uz jelo dodate hleb. Umakanje hleba u sos od tjestenine je veoma ukusno, ali predstavlja dodatne kalorije koje velika većina ljudi (sa izuzetkom sportista) ne može da priušti.

A kada već tragate za najzdravijom varijantom tjestenine, onda uzmite onu od cijelog zrna. Na taj način postižemo veću nutritivnu vrijednost. Obezbjeđujući gvožđe i fosfor, ova vrsta tjestenine sadrži više vlakana (zasitna je) i sporije se vari, čineći apsorpciju ugljenih hidrata još sporijom.

Što je ulazak šećera u ćelije sporiji, manja je vjerovatnoća da će se on u tijelu transformisati u mast. Tjestenina je zdrava, samo moramo znati kako da je kuvamo i kako da je jedemo.

malkovstock/istock/gettyimagesplus