Zašto dobijate na težini noću: 9 glavnih razloga‚ i kako to zaustaviti
Da li vam se nekad desilo da se izmjerite ujutru i vidite da imate više kilograma nego uveče? U ovom članku saznaćete zašto dobijate na težini noću.
Mnogima je poznata situacija kada težina neočekivano skoči ujutru. Međutim, ovdje nije uvijek riječ o masnoćama – mnogo češće se to dešava zbog hormonalnih promjena ili dugog varenja hrane. Zato nutricionisti preporučuju da se vagate ne više od jednom nedjeljno, kako vas ne bi uznemirile fluktuacije težine.
Umjesto toga, bolje je mjeriti obim tijela i pratiti kako se osjećate nakon konzumiranja određene hrane. U nastavku možete pročitati koji razlozi dovode do fluktuacija težine, i da li se mogu izbjeći.
Ovo su glavni razlozi zašto dobijate na težini noću
1. Intenzivan trening
Ako odlučite da prvi put isprobate nove vježbe i izazovniji trening, znajte da vaši mišići još nijesu spremni na to. Mišići se povećavaju pri intenzivnoj upotrebi, što može dovesti do toga da skala pokaže veći broj nego inače. Dakle, ne paničite i sačekajte dok se mišići ne oporave. Kad se naviknu na novi nivo vježbanja, težina će početi da pada.
2. Nedostatak sna
Kada ne spavamo dovoljno, apetit se povećava. Zašto? Činjenica je da na taj način tijelo pokušava da nadoknadi nedostatak energije (koju je trebalo da dobije iz sna) hranom. Možda to u startu nećete ni primijetiti: pojedete dodatni sendvič za doručak, ručate 100 grama više nego obično ili poželite slatku užinu. Dobra vijest je da ako počnete dobro da spavate, počećete da jedete manje i vaša težina će se vratiti u normalu.
3. Nedostatak vode
Treba popiti bar litar i po vode dnevno. Kada bubrezi ne dobiju dovoljno vode, počinju da je akumuliraju u tijelu – to je od vitalnog značaja za njihov rad. Ali ako počnete da pijete vodu svaki dan, onoliko koliko je potrebno u skladu s vašom kilažom, onda će sva voda koju je tijelo zadržalo biti eliminisana, a težina će se vratiti u normalu.
4. Večera u restoranu
Hrana u ugostiteljskim objektima obično je slanija. A so je proizvod koji zadržava vodu u tijelu. A ako ste uz večeru konzumirali alkohol, onda je ovo još jedan faktor zbog kojeg vaga ujutru pokazuje brojku od koje vam se zavrti u glavi. Alkohol dehidrira tijelo, pa opet bubrezi zadržavaju svu vodu.
5. Dugo varenje
Neke namirnice se vare duže od drugih zbog složenog sastava. Na primjer, voću može biti potrebno više od jednog dana da se svari zbog vlakana. Ili meso – na primjer, govedina – može ostati u stomaku do 3 dana. Iz tog razloga, nutricionisti ne preporučuju konzumaciju crvenog mesa više od jednom nedjeljno. Nakon što se hrana svari, tijelo će dobiti sve neophodne mikroelemente, a težina će se normalizovati.
6. Kasna večera
Preporučuje se da poslednji obrok pojedete najkasnije 4 sata prije spavanja. Ovo vrijeme je dovoljno da se lagana večera svari. Shodno tome, ako ste jeli kasnije, hrana jednostavno nije imala vremena da se svari. Nakon takve večere, počnite da jedete kao i obično, i vaša težina će se stabilizovati.
7. Velika količina ugljenih hidrata
Prosti ugljeni hidrati se brzo vare i takođe brzo pretvaraju u masti. Stoga, ako se prepustite pecivu sa bijelim brašnom, ili čokoladi s bijelim šećerom, palminim uljem i niskim procentom kakaa, onda već sljedećeg dana vaša težina može da poraste. Sport, šetnja 40 minuta dnevno i normalizacija ishrane – i višak kilograma će nestati za par dana.
8. Menstruacija
Tokom menstruacije, hormoni estrogen i progesteron opadaju. To dovodi do umora, smanjenja energije i žudnje za slatkišima (da bi se dobila energija koja nedostaje). Plus, smanjenje nivoa hormona dovodi do dehidracije i zadržavanja vode u tijelu. Zbog toga se mnoge žene žale na debljanje od 1 do 3 kg prije i tokom menstruacije. Par dana nakon menstruacije, hormoni se vraćaju u normalu, a samim tim i težina.
9. Stres
Tokom stresa u tijelu se povećava hormon kortizol, koji usporava metabolizam i povećava apetit. Zbog toga se javlja navika „emocionalnog prejedanja“. Još jedan razlog zbog kojeg se prejedamo tokom stresa je osjećaj smirenosti i sigurnosti s kojim naša psiha povezuje hranu. Da biste prestali da jedete na nervnoj bazi potrebno je da:
- Naučite da razlikujete pravu glad od želje za jelom zbog stresa
- Identifikujte okidače. Drugim riječima, postavite pitanje – „šta postaje okidač za prejedanje?“ Svađa s roditeljima? Sukob s nadređenima? Nesporazum s partnerom? Nezadovoljstvo sobom?
- Naučite da se nosite sa stresom drugačije. Zapišite šta ćete učiniti ako ponovo naiđete na okidač. Napravite spisak drugih zadovoljstava: pogledajte epizodu TV serije, prošetajte, razgovarajte sa prijateljem, uradite 10 sklekova.