Vježbe za izvajan struk: Sa minimum napora

by | 04.07.2024
Vježbe za izvajan struk: Sa minimum napora Vježbe za izvajan struk: Sa minimum napora

Ako želite da imate ravan i lijep stomak, ne morate da ponavljate naporne vježbe svaki dan, može to i jednostavnije. Postoje lagane vježbe za izvajan struk.

Ko ne želi vitak, izvajan struk… Ali, može li to nekako da se postigne bez sati i sati preznojavanja u teratni? Odgovor je potvrdan. I nije nikakva šala u pitanju. Šta ako kažemo da se naporni treninzi (i dijete, takođe) mogu odbaciti. A da nastavite da vodite računa o svojoj figuri i dodatno poboljšate funkcionisanje unutrašnjih organa, bukvalno bez napuštanja kauča?

Vježbe za izvajan struk: Tajna savršenog treninga za stomak

Znamo da je stomak najomiljenije mjesto za masne naslage, pa se zato borba protiv viška obima u struku uvijek vodi po ustaljenom ritmu: bez slatkiša, brze hrane, grickalica, gaziranih napitaka. Zahvaljujući takvoj marljivosti, željeni rezultati postaju vidljivi već u prvim mjesecima treninga.

Ali biti stalno pod takvom kontrolom, zna da bude prenaporno, pa će „cheat meal“ proširiti svoje granice i potrajati daleko od 24 sata nedjeljno. To znači samo jedno – sav dosadašnji trud biće uzaludan. Zato je veoma važno da se povremeno opustite i obavezno odmorite.

Jednako je važno zapamtiti da, ako želite izvajan struk, vježbanjem ciljate na četiri grupe mišića od kojih svaki obavlja svoju posebnu funkciju. Veliki rektus stabilizuje i obezbjeđuje kretanje tijela između grudnog koša i karlice. Poprečni je odgovoran za stabilizaciju trupa i održavanje unutrašnjeg pritiska u trbušnoj duplji. Manji kosi mišići omogućavaju da se tijelo okreće udesno i ulijevo, dok veliki kosi mišići vrše suprotnu funkciju, kontrahujući mišiće pri savijanju.

Zato vam trbušnjaci neće pomoći da postignete savršeno ravan stomak, već čitav set vježbi usmjerenih na treniranje apsolutno svih grupa mišića. Osim toga, trening snage (čučnjevi, zgibovi i presa) pomaže u jačanju cijelog tijela, a posebne vježbe limfne drenaže pomoći će vam da izbacite stroge dijete iz života.

Zapamtite da svakodnevno radite vježbe za stomak nije dobra ideja. Mišićima je potrebno neko vrijeme da se oporave, pa je optimalan režim treninga dan odmora i dan vježbanja. Broj ponavljanja je određen vašim mogućnostima. Ne bi trebalo da se prisiljavate na bilo šta na silu, jer će to biti gubljenje vremena i truda, prepuno psihičkih problema.

Da li ste znali da redovnim vježbanjem trbušnih mišića, pored vizuelne komponente, dodatno poboljšavate funkcionisanje unutrašnjih organa, normalizujete varenje i pozitivno utičete na funkcionisanje genitourinarnog sistema? Više nego dovoljni razlozi da počnete već danas.

4 jednostavne vježbe za stomak

Mnogi stručnjaci preporučuju da se prije početka treninga malo zagrijete plesom uz omiljenu muziku. Tako ćete se pripremiti za vježbanje i podići raspoloženje. Uključite sljedeće vježbe u jutarnju rutinu:

  1. Preskakanje vijače (optimalno 100 skokova u minuti)
  2. Okrenite obruč 5 do 15 minuta, povećavajući trajanje tokom vremena. Inače, danas na tržištu postoji mnogo obruča sa raznim priključcima koji će pomoći da se ubrza željeni rezultat.
  3. Izvodite trbušnjake (u prosjeku 20 puta, 3 seta). Da biste to uradili, podignite gornji dio tijela iz ležećeg položaja, držeći ruke iza glave i fiksirajući noge horizontalno. Izdišite kada podižete tijelo, a udahnite kada se ispravljate. Tokom procesa, trebalo bi da osjetite napetost u trbušnom zidu – to znači da ste na pravom putu
  4. Za asove možete izvesti malo složeniju verziju ove vježbe. Kada podižete svoje tijelo na isti način, počnite da izvodite nježne obrte: prvo dodirnite lijevi lakat desnog koljena, a zatim desnim laktom lijevo koljeno.

Prostock-Studio/gettyimages.co.uk