6 simptoma koji otkrivaju problem sa bubrezima
Postoji čitav niz simptoma koje ni slučajno ne treba zanemariti jer ukazuju na problem sa bubrezima. Skrećemo vam pažnju na najznačajnije.
Znamo da su bubrezi vitalni organi koji se nalaze u trbušnoj duplji sa obje strane kičme, u lumbalnom dijelu. Ideja da je funkcija bubrega ograničena samo na uklanjanje viška tečnosti i metaboličkog otpada je potpuno pogrešna. U stvari, bubrezi su organ koji igra odlučujuću ulogu u punom funkcionisanju cijelog tijela i odgovorni su za mnoge vitalne procese. Pogledajmo glavne:
- Regulacija minerala i drugih hemikalija kao što su kalijumova so, hlor, vodonik, kalcijum, magnezijum i bikarbonati. Bubrezi su ti koji održavaju optimalan sastav tečnosti u tijelu. U slučaju patologije, koncentracija navedenih supstanci postaje neuravnotežena, što može dovesti do poremećaja srčanog ritma, promjene u funkcionisanju mišića, pogoršanja stanja kostiju, zuba i još mnogo toga.
- Proizvodnja različitih hormona (renin, aldosteron, angiotenzin, prostaglandin itd.) i regulacija vode i soli u organizmu takođe direktno zavise od funkcije bubrega.
- Vitamin D prelazi u hormonski oblik i aktivira se preko bubrega, što obezbjeđuje apsorpciju kalcijuma iz hrane i normalan rast kostiju i zuba.
- Nivo hemoglobina takođe direktno zavisi od funkcionisanja bubrega, jer se u ovim organima sintetiše eritropoetin – hormon odgovoran za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, odnosno eritrocita. Sa bolestima bubrega, njegova proizvodnja se smanjuje, što postaje glavni uzrok anemije.
Zbog raznovrsnosti funkcija koje obavljaju, simptomi poremećaja u radu bubrega mogu biti izuzetno nespecifični. U nastavku ćemo govoriti o glavnim simptomima.
Najmarkantniji simptomi koji ukazuju na problem sa bubrezima
1. Bolne senzacije
Po pravilu, bol služi kao prvi signal da se nešto nepoželjno dešava u tijelu, a u većini slučajeva uopšte nije karakterističan za patologiju bubrega. Izuzetak su brojne bolesti povezane sa mehaničkom iritacijom bubrega i urinarnog trakta – to su urolitijaza, policistična bolest i neka druga oboljenja.
Mehanički pritisak cista ili pomjeranje kamena u bubregu može izazvati nepodnošljiv bol. Da bi se potvrdile gore navedene dijagnoze i identifikovao uzrok neugodnosti u predjelu bubrega, biće neophodan ultrazvuk bubrega i opšti test urina. Smanjenje funkcije bubrega i, kao posledica toga, razvoj bubrežne insuficijencije nije praćen bolom.
2. Edem
Jedan od najčešćih znakova disfunkcije bubrega je otok. Njihova česta lokalizacija je područje lica, posebno očni kapci, kao i gornji i donji ekstremiteti. Ozbiljnost otoka varira od jedva primjetnog do masivnog, što izaziva nelagodnost pri hodanju.
Kako se problem sa bubrezima pogoršava, sindrom edema će se sve više povećavati. Iznenadna pojava jakog edema je karakteristična za početak mnogih bolesti bubrega. Treba znati da edem nije specifičan simptom patologije bubrega. Čak i u slučaju završne bubrežne insuficijencije, prisustvo otoka neće biti obavezno. Uz probleme sa bubrezima, edem se javlja i kod mnogih drugih, ne manje ozbiljnih bolesti i zahtijeva detaljan pregled.
3. Gastrointestinalni poremećaji
Kada se funkcija bubrega pogorša, toksične supstance se prirodno akumuliraju u tijelu, što na kraju dovodi do gubitka apetita, mučnine, povraćanja i mnogih drugih gastrointestinalnih poremećaja. Intoksikacija može biti praćena pojavom svraba kože i svraba sluzokože. Izuzetno je teško povezati takve simptome sa bubrezima bez medicinskog obrazovanja, pa ako se pojave, neophodna je sveobuhvatna dijagnoza i konsultacija sa specijalistom.
4. Visok krvni pritisak može da ukazuje na problem sa bubrezima
Povišen krvni pritisak je takođe mogući simptom bolesti bubrega, posebno u mladosti iu nedostatku objektivnih predisponirajućih faktora za nastanak hipertenzije. Treba imati na umu da je sama hipertenzija faktor rizika za otkazivanje bubrega. Shodno tome, povećan krvni pritisak dovodi do oštećenja bubrega, a disfunkcija bubrega, zauzvrat, pogoršava tok hipertenzije. Zbog toga je praćenje krvnog pritiska u svakom slučaju obavezno.
5. Malokrvnost
Bubrezi su direktno uključeni u hematopoezu: proizvode eritropoetin, hormon koji, zahvaljujući proizvodnji crvenih krvnih zrnaca, obezbeđuje normalan nivo hemoglobina u krvi. Smanjenje sinteze eritropoetina u bubrezima kada je njihovo funkcionisanje poremećeno dovodi do anemije, koju karakteriše niz simptoma: slabost, umor, blijeda koža, gubitak kose, lomljiva ploča nokta i tako dalje.
Malokrvnost takođe nije specifičan simptom bubrežne insuficijencije, ali ponekad je smanjenje hemoglobina tokom dužeg vremenskog perioda jedini znak bubrežne disfunkcije. Karakterističan pokazatelj koji ukazuje da je ovo odstupanje direktno povezano sa funkcijom bubrega je neefikasnost konvencionalne terapije u liječenju anemije.
6. Promjene u kvantitativnom i kvalitativnom sastavu urina
Ako sumnjate na probleme sa bubrezima, prvo na šta treba da obratite pažnju je konzistencija i boja urina. Prisustvo pjene, krvi ili drugih nečistoća zahtijeva hitnu laboratorijsku dijagnozu i liječenje. Takođe, smanjenje količine dnevnog izlučivanja urina može ukazivati na oštećenu funkciju bubrega.
Bubrezi su uključeni u regulisanje rada cijelog tijela, što znači da će svako odstupanje u njihovom radu dovesti do kršenja integriteta rada svih drugih organa i sistema.
Da bi se spriječila patologija bubrega, potrebno je, pri prvom pojavljivanju navedenih simptoma, što prije konsultovati ljekara, podvrgnuti se sveobuhvatnom kliničkom i laboratorijskom pregledu radi isključivanja ili blagovremenog liječenja bolesti bubrega.