Kako odabrati vitamine u zavisnosti od toga koliko godina imate

by | 20.12.2024
Kako odabrati vitamine u zavisnosti od toga koliko godina imate Kako odabrati vitamine u zavisnosti od toga koliko godina imate

Vitaminski kompleksi su postali nezaobilazni u očuvanju zdravlja i ljepote. Kako odabrati vitamine koji su vam neophodni reći će vam vaše godine.

 

Savremena istraživanja pokazuju da se potreba za različitim vitaminima mijenja u zavisnosti od starosti. To ne znači da vam treba jedno jedinjenje u ovom uzrastu, a drugo u sljedećem. Ne, u bilo kom periodu života su nam svi potrebni, ali njihova ravnoteža se mijenja. Tokom godina, osjetljivost ćelija na različite vitamine se mijenja, tako da se morate fokusirati na jedan ili na više njih.

Multivitaminski kompleksi za žene se obično dijele po godinama: do 30-35 godina, za 35-45 godina, preko 45 godina. Granice tranzicije su donekle zamagljene, jer se procesi odrastanja i starenja kod svake osobe odvija različitom brzinom. Zato neki proizvođači pišu „30 godina“, a drugi 35. Ako ste u „graničnom“ uzrastu, obratite pažnju na preporuke za susjednu zonu.

Kako odabrati vitamine prema uzrastu?

Koji vitamini su potrebni ženama mlađim od 30 godina?

Do 30-35 godina potrebni su nam vitamini za aktivnost. Učimo, radimo, gradimo karijere i odnose i imamo djecu. Sva ova aktivnost mora biti adekvatno napunjena vitaminima! Posebno su važni:

1. Folna kisjelina – vitamin B9

Neophodna je za funkcionisanje nervnog sistema i mozga, odnosno štiti nas od histerije i depresije. Štiti žensko tijelo od malignih bolesti i anemije, kao i od menstrualnih poremećaja i neplodnosti (zajedno sa vitaminom E). Nedostatak folne kisjeline tokom trudnoće dovodi do urođenih mana kod bebe.

Konačno, vitamin B9 je taj koji odlaže početak menopauze i smanjuje njene simptome – valunge, skokove pritiska. Dakle, nakon 45 godina, potreba za folnom kiselinom će se ponovo povećati.

2. Vitamin E (tokoferol)

Još jedan zaštitnik nerođene bebe tokom trudnoće. Zadržavanje tečnosti u tkivima, koje proganja mnoge žene prije menstruacije, izaziva debljanje i uvećan stomak, često nestaje tokom uzimanja tokoferola. Vitamin E je antioksidans koji poboljšava funkciju mozga i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti. Konačno, to je „vitamin ljepote“, koji zajedno sa vitaminom A brine o koži, kosi, noktima i sluzokoži.

3. Vitamin B6 (piridoksin)

U pitanju je kompleks tri različita hemijska oblika ovog vitamina. U zavisnosti od starosti, njihov balans se može promijeniti. Piridoksin je pravi „energetski vitamin“ uključen je u proizvodnju energije iz masti i ugljenih hidrata, odnosno pomaže nam da se krećemo. Kao i folna kisjelina, štiti nas od anemije. Konačno, ublažava psihološko stanje poznato kao predmenstrualni sindrom. Potreba za ovom supstancom je posebno velika kod žena koje puše ili uzimaju oralne kontraceptive.

Koji vitamini su potrebni ženama između 30 i 40 godina?

Ovo je period kada žena postaje sigurnija u sebe i živi mirnijim životom. Često imamo višak kilograma, ali nerazumne dijete i iscrpljujući fitnes treninzi već mogu negativno uticati na naš izgled. Pravilna ravnoteža vitamina će pomoći u održavanju zdravlja dugo vremena. Obratite pažnju na supstance kao što su:

Vitamin A dolazi u dva oblika: retinol iz životinjskih proizvoda i beta-karoten iz biljaka. Potrebna su nam oba oblika. Ova dvostruka supstanca je „vitamin ljepote“ i moćan antioksidans koji blisko sarađuje sa vitaminima E i C i elementom u tragovima selenom. Zajedno štite ženu od raka i kardiovaskularnih bolesti. Osim toga, vitamin A štiti kožu, kosu i nokte od isušivanja i lomljivosti, vitalan je za održavanje vida i štiti kožu od staračkih pjega.

Vitamin C (askorbinska kiselina) je takav majstor da ga svakako treba posebno pomenuti. Podržava opšti imunitet, pa se njegova potrošnja povećava tokom sezone prehlade i gripa. Učestvuje u sintezi novih ćelija kostiju, zglobne hrskavice i ligamenata. Zbog toga vitamin C treba da bude deo kompleksa za jačanje zglobova i koštanog tkiva. Konačno, smanjuje rizik od moždanog udara, štiti krvne sudove od ateroskleroze i bori se protiv prvih bora.

Kompleks vitamina B: Posle 30 godina potreban vam je cijeli kompleks vitamina B: tiamin (B1), riboflavin (B2), niacin, takođe poznat kao nikotinska kiselina (B3), pantenol ili pantotenska kiselina (B5), već nazvana B6 i B9, biotin (B7) , p-aminobenzojeva kiselina (B10), cijanokobalamin (B12). Zajedno obezbjeđuju nesmetano snabdijevanje tijela energijom, učestvujući u preradi hrane. Nedostatak ovih vitamina pokazaće se kroz gomilanje sala na stomaku i konstantni umor. Sa nedostatkom vitamina B, koža, kosa i nokti ostaju na „dijeti gladovanja“ i gube kvalitet.

Kako odabrati vitamine nakon 40. godine?

Krajnje je vrijeme da povedete računa o svom zdravlju i načinu života. Pripremite se na to da će za sedam do deset godina proizvodnja ženskih hormona nestati, a sa njima i zaštita od kardiovaskularnih bolesti, osteoporoze i nekih drugih tegoba. Sada nije vrijeme da zanemarite sitnice, odnosno vitamine!

Vitamin D, zajedno sa kalcijumom i vitaminom C, štiti kosti od gubitka minerala u starijoj dobi. Teoretski, da biste ga proizveli, dovoljno je izlagati lice i ruke suncu svaki dan 15-20 minuta. Međutim, u kasnu jesen i zimu to nije izvodljivo, zato treba uzimati suplemente koji sadrže vitamin D.

Vitamin K, fitomenadion, ne smatra se esencijalnim vitaminom. U međuvremenu, on je takođe uključen u mineralizaciju kostiju i zuba. Njegova podjednako važna funkcija je regulacija zgrušavanja krvi, odnosno zaštita od stvaranja krvnih ugrušaka, tromboze i povezanih rizika.

Među vitaminima B koje hvalimo, najvažniji u ovom uzrastu su B3, B6, B12. Osjetljivost ćelija na njih je često već smanjena, što može dovesti do smanjenja nivoa hemoglobina i pogoršanja funkcije mozga. Postoje dokazi da nedostatak ovih supstanci indirektno dovodi do migrene, depresije i drugih neuropsihijatrijskih poremećaja, poremećaja gastrointestinalnog trakta. Ako sumnjate u to, obavezno uzimajte vitamine B kao deo odgovarajućeg kompleksa. U slučaju teških poremećaja, mogu se čak i propisati u obliku injekcija.

Na kraju, da podsetimo na preporuke nutricionista. Kao što znate, nikakvi vitaminsko-mineralni kompleksi nemaju željeni efekat ako ne jedete zdravu hranu! Iako iz hrane ne možemo dobiti svu potrebnu količinu vitamina, vitaminski kompleks ne može zamijeniti normalnu hranu!

Osim toga, treba znati i to da nijesu svi vitamini prijateljski nastrojeni: neki od njih su u sukobu jedni sa drugima. Na primjer, vitamini A, E, C i B1 se dobro apsorbuju u kombinaciji. Ali vitamine B1 i B6, C i B12, A i K, naprotiv, najbolje je uzimati odvojeno.

Pat_Hastings/iStock / Getty Images Plus