Ako vas muči psorijaza, uzimajte probiotike

by | 20.01.2025
Ako vas muči psorijaza, uzimajte probiotike Ako vas muči psorijaza, uzimajte probiotike

Psorijaza je vrlo uporna, a simptomi su naročito izraženi u zimskom periodu. Jedan od priodnih lijekova koji mogu pomoći su i probiotici.

Kod osoba s psorijazom često su prisutne veće količine bakterija koje uzrokuju upale u crijevima. Unošenjem korisnih bakterija u ishranu može se uspostaviti balans crijevne flore.

Probiotici stimulišu T-ćelije u našem organizmu. T-ćelije su odgovorne za regulaciju imunološkog sistema i mogu pomoći u smanjenju upala. Istraživanja o vezi mikroba i psorijaze još uvijek su nova. Ranija istraživanja pokazuju da probiotici mogu ublažiti simptome kod osoba koje pate od:

  • dijareje
  • sindroma iritabilnog crijeva (IBS)
  • vaginalnih i urinarnih infekcija izazvanih gljivicama
  • reumatoidnog artritisa.

Probiotici i psorijaza: Šta kažu istraživači?

Određeni mikrobi iz crijeva mogu pružiti koristi organizmu i van probavnog sistema. Kod osoba s psorijazom, ovo može značiti smanjenje upale na koži.

U studiji iz 2012. godine opisan je slučaj žene s pustularnom psorijazom čije stanje nije reagovalo na tradicionalne tretmane. Ljekari su se odlučili za probiotik Lactobacillus, koji se inače koristi u proizvodnji jogurta, sireva i fermentisane hrane. Nakon dvije nedjelje, njene lezije počele suda se povlače.

Studija iz 2013. godine ispitivala je efekat probiotika Bifidobacterium infantis 35624 na osobe s psorijazom. Istraživači su zaključili da oralni probiotik smanjuje markere upale.

Kako dodati probiotike u svakodnevnu rutinu?

Dodavanje namirnica bogatih probioticima u ishranu je jednostavan način za unos ovih mikroorganizama. Probiotici se najčešće nalaze u sljedećim namirnicama:

  • jogurt
  • fermentisani sirevi (poput gaude, čedara, švajcarskog i parmezana)
  • kisjeli kupus
  • turšija
  • kiseli krastavci
  • kefir

Takođe, možete razmisliti o uzimanju probiotika u obliku suplemenata. Prije nego što to učinite, konsultujte se s ljekarom. Zajedno možete odabrati najbolju opciju i pronaći odgovarajući suplement. Obavezno razgovarajte s ljekarom o svim drugim lijekovima ili suplementima koje možda koristite za očuvanje zdravlja.

Koji su tradicionalni tretmani za psorijazu?

Tradicionalni tretmani za psorijazu zavise od ozbiljnosti izbijanja, mjesta na tijelu i reakcije na određeni tretman.

Za blaga do umjerena izbijanja, tretman obično počinje s lokalnim mastima i kremama koje mogu sadržavati kortikosteroide, katran, ili vitamine A i D. Neki lokalni tretmani dostupni su samo na recept, dok su drugi dostupni bez recepta.

Za ozbiljnija izbijanja, zdravstveni radnici mogu koristiti sistemske lijekove, imunosupresive ili biološke terapije. Ovi lijekovi se često kombiniraju, a fototerapija i laserske terapije mogu biti efikasne uz druge tretmane.

Kada dođe do izbijanja psorijaze, obratite pažnju na svoje ukupno stanje, uključujući lijekove koje uzimate, hranu ili piće koje ste konzumirali, te aktivnosti u kojima ste učestvovali. Ovo može pomoći u prepoznavanju mogućih okidača.

Poznati okidači uključuju stres, pušenje i određene lijekove. Neki ljudi takođe prijavljuju da toplota, određena hrana, parfemi ili hemikalije mogu izazvati izbijanje psorijaze.

Ako vas muči psorijaza, šta dalje?

Ako odlučite dodati probiotike u tretman za psorijazu, vodite dnevnik u kojem ćete bilježiti koje probiotike koristite i rezultate koje primijećujete. Ovo će vam pomoći da pratite promjene i poboljšanja.

U međuvremenu, nastavite sa svojom rutinskom njegom za psorijazu. Održavajte kožu hidratizovanom i čistom, koristite preporučene masti i redovno uzimajte lijekove prema uputstvima. Ako primijetite bilo kakve neuobičajene simptome, ne oklijevajte da se obratite ljekaru.

puhhha/gettyimages.co.uk