Telefon vam je upao u vodu? Evo kako da ga spasite
Ne stavljajte telefon u pirinač. Probajte bolje metode za rešavanje problema ako vam je telefon upao u vodu.
Upao vam je pametni telefon u vodu? Ne paničite. Bilo da se nađete na bazenu, na čamcu ili vas je ovog ljeta uhvatila jaka kiša, voda na i u pametnom telefonu može biti skupa nesreća. Iako su mnogi pametni telefoni vodootporni, to ne znači da su vodootporni, pa je i dalje važno da osušite telefon. Evo tri načina da osušite telefon nakon što ga ispustite u vodu, i nadamo se da ćete se spasiti od kupovine novog.
Nažalost, nijedna od ovih metoda nije garancija da će telefon raditi, a postoji mnogo dokaza sa vrlo malo naučnih studija na ovu temu. Najnovija studija koju smo mogli da pronađemo je iz 2014. godine koju je sprovela kompanija Gazelle, koja kupuje i prodaje polovne i pokvarene telefone. Prema toj studiji, utvrđeno je da marka i model telefona utiču na to da li bi telefon mogao da se vrati u radno stanje ili ne, pri čemu su Android telefoni obično bolji od iPhone-a.
Izvori se slažu da vađenje telefona iz vode što je brže moguće pomaže minimiziranjem količine vode koja dolazi u kontakt sa vašim uređajem. Ako pratite ova uputstva a vaš telefon neće da se uključi ili se isključuje i ima nekih problema, trebalo bi da ga odnesete u prodavnicu telefona da vidite da li vam mogu pomoći.
Šta raditi ako vam je telefon upao u vodu- preporuke
Apple i Samsung imaju nekoliko savjeta za korisnike u slučaju da vam se telefon pokvasi.
Evo šta Apple kaže da treba da se uradi:
1. Izvadite svoj iPhone iz vode, isključite ga i osušite mekom krpom koja ne ostavlja dlačice.
2. Lagano kucnite telefon tako da je Lightning port okrenut nadole da biste izbacili višak vode.
3. Stavite svoj iPhone na suvo mjesto sa dobrom cirkulacijom vazduha i sačekajte najmanje pet sati. Usmjeravanje ventilatora na Lightning port vašeg iPhone-a može pomoći u procesu.
Posle pet sati ponovo uključite telefon i vidite kako radi. Ako i dalje imate problema, možete isprobati druge metode pomenute u ovom članku ili možete da odnesete telefon u Apple prodavnicu za dalju pomoć.
Samsung ima slična uputstva:
1. Izvadite telefon iz vode, isključite ga i obrišite suvim peškirom ili čistom krpom.
2. Postavite telefon na dobro provjetreno mjesto ili u hlad sa hladnim vazduhom iz ventilatora. Samsung ipak ne navodi dužinu vremena za čekanje.
Samsung kaže, čak i nakon što ste pratili ove korake, da u vašem telefonu možda još uvek ima vode, pa bi trebalo da ga odnesete u servisni centar.
Oba proizvođača takođe kažu da ako ispustite svoj telefon u tečnost koja nije čista voda – kao što je sok ili voda iz bazena — trebalo bi da brzo isperite telefon vodom iz česme prije nego što ga osušite peškirom, a zatim osušite na vazduhu.
Apple i Samsung kažu da nikada ne koristite izvore grijanja, kao što su fen ili rerna, za sušenje telefona. Toplota može oštetiti vaš telefon.
Perle od silika gela mogu pomoći
Prema Gazelle, upijajuće perle od gela su dobra opcija za apsorbovanje vlage iz telefona. Gel perle se mogu naći u onim bijelim pakovanjima sa natpisom „Ne jesti“ u kojima se isporučuju mnogi proizvodi.
1. Izvadite telefon iz vode i isključite ga.
2. Osušite spoljašnji dio telefona peškirom koji ne ostavlja dlačice.
3. Stavite telefon u veliku posudu.
4. Napunite posudu svojim perlama i zatvorite je.
5. Gazela preporučuje da sačekate 72 sata da se telefon osuši.
6. Izvadite telefon i pokušajte da ga ponovo uključite.
Šta raditi ako vam je telefon upao u vodu
Ako nemate perle pri ruci, možete isprobati druge predmete za domaćinstvo. Gazela je otkrila da kus-kus i instant pirinač dobro djeluju kao sredstva za sušenje.
Pratite korake u gornjem odjeljku, ali zamijenite perle sa bilo kojim zrncima od ovih, sačekajte istu količinu vremena, a zatim pokušajte da ponovo pokrenete uređaj.
Gazelle je takođe testirala ovas, čia sjemenke i nekuvani bijeli pirinač, ali ne preporučuje ove proizvode jer ostavljaju ostatke koji mogu da oštete vaš telefon.