Sandra Mitrović i Mileva Žurić: Izazovi roditeljstva
Dvije poznate mame, influenserka i model Sandra Mitrović i novinarka i tv lice Mileva Žurić otkrivaju izazove roditeljstva. S čime su se susretale tokom odrastanja svoje djece, te kako uspijevaju da im budu posvećene, a zadrže aktivnosti koje su imale i prije nego što su postale majke
Izazovi roditeljstva: Sandra Mitrović, influenserka i majka troje djece
Najvažnije je mnogo ljubavi i razumijevanja
Foto: Privatna arhiva, Sandra Mitrović
Kada ste rodili treće dijete, da li se javljala ljubomora među njima i kako ste to rješavali?
Ljubomore među mojom djecom nije nikada bilo, čak ni kad su bili bebe. Tara je imala samo godinu dana kada je dobila dva brata, tako da je ta mala razlika u uzrastu učinila to da svi rastu zajedno i da samim tim dobijaju jednaku pažnju od roditelja, a i od sve ostale rodbine. U haosu oko odgajanja troje male djece, zahvalna sam što nas je makar ljubomora zaobišla.
Jeste li imali iskustva s dječjim inatom?
Naravno. Smatram da većina roditelja prođe i kroz tu fazu sa djecom, ali ne bi trebalo tome pridavati veliki značaj, jer je, za to, kao i za sve ostalo, najbolji lijek dosta ljubavi i razumijevanja.
Red i raspored. Radne navike koje sam se trudila da svojoj djeci usadim od malena, naravno, prilagođavajući njihovom uzrastu, su da se tačno zna kada je vrijeme za igru, za trening, a kada za učenje. Prije svega, radeći prvo na sebi i na tome da im ja budem najbolji primjer koji će pratiti. Vjerovatno svi već znamo da je vaspitanje ne samo to da razgovaramo sa djecom o svemu, već i to da stvari koje im namećemo kao dobre i korisne, zaista i mi sami pratimo.
Kakva su Vaša iskustva sa putovanja s djecom?
Fenomenalna. Ja sam, prije svega, osoba koja obožava nova iskustva i putovanja, a s obzirom na to da sam veoma mlada postala majka (sa 23 godine sam imala troje djece) trudila sam se da od malena idemo u nove avanture zajedno.
Naravno, to su u početku bila kraća putovanja kroz našu zemlju, a sada kad su porasli idemo i na dalje destinacije. Pravila ponašanja se odavno znaju, a putovanje im dođe kao vrsta nagrade za odličan uspjeh ili slično – tako sam presrećna što bez problema možemo ići zajedno svuda.
Kako uklopiti dječje obaveze s poslom, ali i Vašim interesovanjima i hobijima?
Kao što sam već spomenula, veoma mlada sam dobila djecu, mnogo prije nego što sam pronašla posao koji ću obožavati. Kod mene je sve to išlo prirodno i spontano i zaista sam beskrajno zahvalna što je moje radno vrijeme dosta fleksibilno i mogu raditi onda kad su oni u školi ili na ostalim aktivnostima. Sada su već veliki, sami traže da idu u bioskop i u šetnje sa svojim društvom, tako da zaista lako pronalazim vrijeme i za svoje poslovne i privatne obaveze.
Šta je u redu žrtvovati radi djece, a šta nije?
Moje razmišljanje je takvo da će mi djeca uvijek biti prioritet. I svako ko je roditelj razumije koliko je teško bilo šta staviti ispred njih. Naravno, svi težimo ka tome da budemo ostvareni i na ostalim poljima, ali lično mene ništa od toga ne može usrećiti ako nisam zaista prisutna u životima svoje djece.
Sve ostalo se može nadoknaditi osim vremena koje treba da provedemo sa njima kad smo im najpotrebniji. Nevjerovatno mi je koliko brzo rastu i svjesna sam da se te uspomene i te najslađe godine nikada neće ponoviti. Tako da, i kad mi je najteže, trudim se da uživam u tim “slatkim mukama”. Činjenica je da ne bi trebalo ni sve zapostaviti zbog djece, jer ako nismo mi srećni ne mogu bitni ni oni, trudim se da pronađem balans gdje smo svi zadovoljni i ispunjeni.
Na koji način neke stare bajke implementirati u današnje vrijeme?
Sve bajke su na nekin način prikaz životnog ideala i nečega o čemu svi sanjamo i maštamo. Vrijeme je brzo i sve je drugačije, ali prave životne vrijednosti i lijepe osobine koje treba da im usadimo će uvijek biti u modi.
Mileva Žurić, novinarka, tv lice i majka dvoje djece: Važno je da budemo primjer koji želimo vidjeti kod svoje djece
Kada ste rodili drugo dijete, da li se javljala ljubomora među njima i kako ste to rješavali?
Kada je na svijet došla Đurđa, sin Kosta je imao pet i po godina i već je bio spreman za sestru. Jedva je iščekao „pojačanje” i bio je nježan i brižan, čak nas je iznenadio, jer je dugo bio „jedinac”. Vremenom je interesovanje splasnulo i beba mu je postala manje interesantna, kako je sve više bila zahtjevna. Sada se njihov odnos polako gradi u jednu čvrstu emocionalnu povezanost, na šta smo posebno ponosni. Nadam se da će sjutra biti jedno drugom najveća podrška.
Jeste li imali iskustva s dječjim inatom?
Jesam, sa oba djeteta. To su bile epizode dječjih napada bijesa i prkosa koje nijesmo tako lako prebrodili. Mislim da je više imalo veze sa našom popustljivošću, a njihovom prenaglašenom emotivnošću. Iako, inat znači poteškoću za roditelja, odrastanje sve to polako briše i ostaje lekcija.
Često sam učila na svojim greškama, nažalost. Od iskusnijih mama uvijek sam dobijala savjet da moram biti dosljednja u tome šta radim i govorim. Trebalo je vremena da naučim zlatno pravilo roditeljstva. Djeca često imitiraju ponašanje odraslih, stoga je važno da budemo primjer koji želimo vidjeti kod svoje djece. Oni su naša slika u ogledalu. Važno mi je da znaju da su sa mamom i tatom uvijek dobrodošli da razgovaraju o svemu što žele. Da smo njihova prva adresa za sve nedaće, ali i ljubav i sreću.
Kakva su Vaša iskustva na putovanjima s djecom?
Od njihovog ranog uzrasta putujemo zajedno i to su dani kada smo apsolutno usmjereni jedni na druge. Iako su putovanja sa djecom daleko od odmora i provoda, istovremeno su i riznica zlatnih uspomena. Putovanje s djecom prilika je za stvaranje porodičnih uspomena, ali važno je imati mnogo strpljenja i u koferima spakovati dosta dobrog raspoloženja.
Iz tih putovanja sam naučila da, ipak, morate isplanirati gotovo svaki detalj, jer prehlade, povrede, umor i organizacija hranjenja teže se prevazilaze kada ste dalje od svog doma. Svako putovanje s djecom donosi izazove i radosti, a uz dobru pripremu i pozitivan stav, može biti najljepša uspomena. Planiramo i porodično kampovanje, pa eto prilike za nove lekcije i porodične avanture.
Kako uklopiti dječje obaveze s poslom, ali i Vašim interesovanjima i hobijima?
Dogovor kuću gradi! Sa suprugom, uz podjelu obaveza, nije teško uklopiti dječje obaveze s poslom, mada dan uvijek kraće traje. Fali mi često pola dana za sve što želim i moram. Vrijeme za svoja intersovanja i hobi tek sam sada dobila kada su djeca postala prilično samostalna. Često uključujem djecu u svoja interesovanja, kao što su duga šetnja, čitanje knjiga, gledanje filmova ili serija.
Šta je u redu žrtvovati radi djece, a šta nije?
Radi djece vrijedi žrtvovati veći dio slobode, bezbrižnost, komfor…Nije u redu žrtvovati vrijeme sa suprugom, porodicom, prijateljima, vrijeme koje posvećujemo ličnom zdravlju. Dio dana moramo imati za svoje potrebe, jer odricanje je konstruktivno, ali ne smijemo dozvoliti da bude samodestruktivno. Mi smo njihovi roditelji, a ne robovi.
Na koji način neke stare bajke implementirati u današnje vrijeme?
Samo ako smo naučili djecu šta znači ljubav i kako se voli, onda i stare bajke mogu živjeti u eri vještačke inteligencije i savremenog čovječanstva. Kosta i Đurđa su moji likovi iz bajki. Neka rastu između mašte i stvarnosti i sigurna sam da će biti junaci našeg i svog života.
Razgovarala: Marina Strugar
Objavljeno u časopisu Ljepota&Zdravlje br. 156, april/maj 2024.