Kako pobijediti strah od letenja: 7 efikasnih savjeta za miran let

by | 05.04.2025
Kako pobijediti strah od letenja: 7 efikasnih savjeta za miran let Kako pobijediti strah od letenja: 7 efikasnih savjeta za miran let

Kako pobijediti strah od letenja i pretvoriti ga u prijatno iskustvo? Uz prave tehnike i promjenu načina razmišljanja, svaki let može postati lagan i bez stresa.

Avion je najsigurniji oblik prevoza. Ali kada te tokom poletanja i slijetanja pritisne u sjedište, svi racionalni argumenti nestaju: ostaju samo panika i misli o lošem ishodu. Donosimo ti savjete kako da prevaziđeš strah od letenja i počneš da uživaš u pogledu na oblake kroz prozor.

Kako pobijediti strah od letenja

Skoro četvrtina svjetske populacije pati od aerofobije. Naučnici kažu da je vjerovatnoća da pogineš u avionskoj nesreći zanemarljiva: 1 prema 500.000. Mnogo je realnije da doživiš saobraćajnu nesreću u automobilu nego da stradaš u avionu. Međutim, dok smo svi navikli na vožnju kolima, strah od letenja uvijek ostaje isti – kao prvi put.

Strah je razumljiv. Letenje kroz nebo nije prirodno za čovjeka. Pored toga, ponašanje „gvozdene ptice“ je nepredvidivo za putnika i udara mu na nerve: tijelo osjeća opterećenje, s vremena na vrijeme čuju se čudni zvuci u kabini, avion se naginje, podrhtava kad se najmanje nadaš, krila se kreću na neobičan način – kao da imaju sopstveni život i da će otpasti. A onda dolaze i misli: „Je li pilot iskusan? Šta on tamo vidi? Šta ako je pijan? Šta ako je avion neispravan?“ itd.

Istina je da je u savremenom svijetu vazdušni saobraćaj neophodan, pa se svako od nas prije ili kasnije mora suočiti sa svojim strahom od letenja. Za mnoge ljude let je pravo zadovoljstvo – osjećaju nevjerovatno uzbuđenje što se nalaze na nebu, jer je to pravo čudo o kojem su naši preci mogli samo da sanjaju. Kako da naučimo da razmišljamo poput ovih entuzijastičnih putnika? Kako da prestanemo da se plašimo letenja? Objašnjavamo u nastavku.

strah od letenja

Prebaci fokus

Ljudi koji se ne plaše letenja uopšte ne razmišljaju o tome. Tačnije, razmišljaju, ali o potpuno drugim stvarima: kako će se prijaviti u hotel, šta treba da obave za par sati, šta će dobiti za obrok, zašto stjuardesa nosi rukavice i šta je šef radio juče. Preporučujemo da slijediš njihov primjer.

  • Ponesi magazin, knjigu ili ukrštene riječi. Skini igrice i pređi sve nivoe do slijetanja. Preuzmi omiljeni muzički album, meditaciju za otvaranje čakri ili detektivski roman, i slušaj tokom cijelog leta. Preuzmi offline mape i pokušaj da pogodiš iznad kojeg područja trenutno letiš. Važno je da se što više udubiš u neku zanimljivu, ali ne iscrpljujuću aktivnost.
  • Razgovaraj sa komšijom u avionu. Čak i ako te ne zanima njegov život, saznaj imena njegovih ljubimaca, hobije, gdje putuje, koje je zemlje već posjetio, reci nešto o sebi. Ako si dovoljno hrabar, priznaj mu da te strah od letenja ubija i da ti treba neko za razgovor. Vjeruj, gotovo sigurno će te razumjeti i rado podržati. Samo nemoj zaboraviti na lični prostor – provjeri da li osoba uopšte želi da priča.
  • Gledaj ili ne gledaj kroz prozor. Nekima smeta mrak, dok druge smiruje kada vide da je sve u redu – da je napolju nebo, da se pejzaž ne mijenja, da horizont nije izvrnut i da pilot drži kontrolu.

Ne gledaj emisije o avionskim nesrećama

Najgora stvar koju možeš da uradiš pred let jeste da se prepustiš strahu i počneš da gledaš dokumentarce o avionskim nesrećama. Zapitaj se: zašto hraniti strah gledanjem olupina aviona i spasilaca satima? Ovakav „mazohizam“ ti nikako neće pomoći. Ako zaista želiš da se oslobodiš straha od letenja, nemoj ni pomišljati da mučiš svoju psihu.

Pronađi način da se ometeš

Najneprijatniji osjećaji se javljaju pri poletanju. Međutim, postoji jednostavan trik koji ti može pomoći da zaboraviš na ovaj dio leta: samo se nagni naprijed i počni da pretražuješ torbu ispod sjedišta – garantujemo da ćeš otkriti mnoštvo zanimljivih stvari u svom ručnom prtljagu. Na taj način, neprijatni fizički osjećaji će postati znatno blaži.

Kreni ranije na aerodrom

Ako te pred polijetanje hvata panika da ćeš zakasniti, to može dodatno podstaknuti aerofobiju. Moraš biti miran i siguran bar u to da je situacija pod kontrolom i da sve radiš kako treba.

Obavijesti se

Ako želiš da prestaneš da se plašiš letenja, naoružaj se znanjem. Pažljivo slušaj stjuardesu dok objašnjava sigurnosne mjere i prouči papirna uputstva u džepu ispred sjedišta. Saznaj kako funkcioniše let: krila moraju da se pomjeraju (tako su konstruisana), osjećaj slobodnog pada prilikom spuštanja je normalan, pucketanje u ušima je prirodno, a ako ti se učini da avion pada ili iznenada uzlijeće – to je sasvim normalno, jer avion ne leti pravolinijski, već povremeno skreće, penje se i spušta.

Zapamti da avion može bezbjedno da nastavi let i sa jednim motorom. Čak i ako pilot odluči da ponovi slijetanje, to ne znači da treba da se spremaš za najgore – postoji mnogo razloga za to (npr. pista je zauzeta).

Kako pobijediti strah od letenja: Prati svoje stanje

Kada te uhvati napad straha, pokušaj da dišeš duboko i brojiš. Neki stručnjaci savjetuju da zamisliš strah kao predmet i potom ga „uništiš“ – sjeti se kako je tvoja mama kao dijete „izbacivala“ tvoj strah kroz prozor ili brisala loše snove gumicom? Možeš da uradiš nešto slično – par dana prije leta zamisli strah kao tanjir i razbij ga – vjeruj, biće ti lakše.

Ako voliš filmove i imaš aerofobiju, preporučujemo ti epizodu stare emisije Boba Njuharta, u kojoj terapeut savjetuje klijentkinju da jednostavno „prestane“ da se plaši. Naravno, šalu na stranu, ali zaista možeš naučiti da zaustaviš paniku korišćenjem neke sigurne riječi.

Leti češće

Neki psiholozi vjeruju da je najefikasniji način da pobijediš strah od letenja – da letiš češće. Što više letova imaš iza sebe, to će ti biti lakše. Sjeti se voditelja raznih putopisnih emisija i blogera – koliko oni putuju! Zašto bi ti bio išta gori?

standret, iStock / Getty Images Plus; Liudmila Chernetska, iStock / Getty Images Plus