
Proširene pore: Zašto se koža mijenja u proljeće i kako je vratiti u ravnotežu

Proširene pore predstavljaju jedan od najčešćih estetskih izazova, posebno tokom toplijih mjeseci kada koža postaje masnija i sklona nepravilnostima.
Osobe sa masnom i kombinovanom kožom dobro znaju da se s dolaskom ljeta problem proširenih pora pogoršava. Šta se može uraditi u takvoj situaciji?
Šta su proširene pore?
Proširene pore nijesu bolest, već osobina kože povezana s pojačanim radom lojnih žlijezda i strukturnim promjenama koje iz toga proističu. Ovaj estetski problem najčešće pogađa ljude sa masnom i kombinovanom kožom. Otvori lojnih žlijezda zapušavaju se sebumom pomiješanim sa zadebljalim ćelijama kože i česticama prašine iz spoljašnje sredine, što dovodi do karakterističnog izgleda – koža postaje nalik na koru narandže.
Uzroci proširenih pora
● Povećana aktivnost lojnih žlijezda kao odgovor na izlaganje sunčevom UV zračenju i povišenu temperaturu okoline.
● Dehidratacija kože nakon zime narušava hidrolipidnu barijeru, što dodatno pogoršava stanje i tjera lojne žlijezde da još intenzivnije rade kako bi obnovile zaštitni sloj.
● U proljeće može doći do hormonskih promjena, naročito kod žena, što takođe stimuliše rad lojnih žlijezda.
● Tokom zime rožnati sloj kože se zadebljava kao zaštitna reakcija na hladnoću i suvoću. S proljećem, kada se ubrzava proces regeneracije, pore se dodatno zapušavaju i postaju još uočljivije.
Proširene pore: Njega kod kuće
Potpuno uklanjanje proširenih pora nije moguće, ali se njihov izgled može značajno ublažiti. Evo nekoliko preporuka:
-
Pravilna njega kože. Korišćenje kozmetike koja reguliše lučenje sebuma i sprječava isušivanje kože uklanja osnovni uzrok proširenih pora.
-
Pilinzi s BHA kiselinama i enzimski proizvodi omogućavaju brzo obnavljanje rožnatog sloja kože, što vizuelno sužava proširene pore.
-
Maske od gline pomažu u upijanju viška sebuma, što pozitivno utiče na smanjenje vidljivosti pora.
Specijalizovana njega
Ako njega kod kuće ne daje željene rezultate, možete se odlučiti za tretmane injekcijama ili aparativne metode.
Biorevitalizacija pomaže u brzom uklanjanju suvoće kože i priprema je za aparativne tretmane radi postizanja boljih rezultata.
Od aparativnih metoda, neablativno lasersko podmlađivanje kože je odličan izbor. Na primjer, Nd:YAG laser (neodimijumski laser talasne dužine 1064 nm) jedan je od najsigurnijih i najuniverzalnijih uređaja u savremenoj kozmetologiji. Njegovo zračenje privremeno smanjuje proizvodnju sebuma i podstiče sintezu kolagena. Nakon serije tretmana (obično 3 do 5 sesija), koža postaje glađa, a pore manje uočljive.
Za karbonski piling preporučuje se upotreba uređaja sa Q-switched modom (ultrakratki impulsi). Ovaj tretman daje brze rezultate i ne zahtijeva vrijeme za oporavak.
Najvažnije prilikom odabira tretmana jeste obratiti pažnju na uređaj koji se koristi – prije svega, da li posjeduje registracioni sertifikat, koji dokazuje bezbjednost uređaja i usklađenost sa standardima kvaliteta. I zapamtite – ovakve tretmane treba da izvode isključivo kvalifikovani stručnjaci.