Rozacea skincare: 6 koraka za umirenu i njegovanu kožu
Kako izgleda idealna rozacea skincare rutina objašnjavaju vrhunski dermatolozi, dr Purvisha Patel i dr Deeptej Singh.
Ako ste nedavno primijetili da vam je koža lica postala crvena i preosjetljiva, možda je u pitanju rozacea. Ako dermatolog to potvrdi, nema razloga za paniku. Ovo stanje je uobičajeno, i iako se ne može u potpunosti izliječiti, možete ga držati pod kontrolom izbjegavanjem stvari koje iritiraju kožu, uzimanjem ljekova kada je potrebno – i prilagođavanjem rutine njege kože.
Kako se njeguje koža s rozaceom, objašnjavaju vrhunski dermatolozi. Nastavite da čitate kako biste saznali koji su to najvžniji koraci u dnevnoj rutini kada je rozacea u pitanju.
Kako izgleda rozacea: Koji su simptomi?
Zanima vas da li možda imate rozaceu? Ako je to slučaj, mogu se javiti sljedeći simptomi:
- Osetljiva koža
- Suv nos i obrazi
- Crvenilo na licu (najčešće obrazi)
- Osjćeaj da koža „gori“
- Vidljivi krvni sudovi na površini kože
Naravno, mnogi od ovih simptoma mogu biti izazvani drugim uzrocima, tako da je jedini pouzdan način da otkrijete da li zaista imate rozaceu da se obratite dermatologu. Ipak, mnogi od najboljih savjeta za njegu kože s rozaceom uključuju nježan pristup, tako da je obično bezbjedno da ih isprobate bez obzira na to da li imate ovaj problem ili ne.
Najbolji savjeti za njegu kože ako vas muči rozacea
1. Upoznajte okidače
Da biste uspostavili rutinu njege kože koja neće dodatno pogoršati rozaceu, počnite tako što ćete otkriti okidače ili faktore koji izazivaju pogoršanje simptoma. Ovi pokretači mogu da variraju od osobe do osobe, ali neki od najčešćih uključuju stres, toplotu, hladnoću, vjetar, alkohol, zagađenje, sunčevu svjetlost, odabrane proizvode za njegu kože i kose, kao i hranu kao što su mlječni proizvodi, čokolada i začinjena hrana. 1 Kada je izložena navedenim okidačima, koža može postati iritirana i upaljena.
Ako otkrijete šta konkretno kod vas izaziva pogoršanje simptoma, to je dobra vijest jer ćete to moći da izbjegnete ili makar redukujete izlaganje. „Za neke pacijente, kontrola rozacee je moguća kroz pažljivo izbjegavanje okidača“, kaže dermatolog dr Deeptej Singh. „Međutim, kod nekih osoba izbjegavanje okidača, nažalost nije dovoljno.“
2. Nježno čišćenje je ključno!
Kada imate posla s rozaceom, o nježnom čišćenju se ne može pregovarati – uglavnom zato što je koža upaljena i ne želite da radite ništa što će je još više iritirati. „Prekomjerno čišćenje može dovesti do iritacije“, upozorava dr Singh. „Često se više radi o uklanjanju kozmetičkih proizvoda koji se nanose na kožu nego rješavanju inherentne potrebe za čišćenjem.“
Dermatolog dr Purvisha Patel predlaže čišćenje dva puta dnevno mlakom vodom i nježnim sredstvom za čišćenje, naglašavajući da osobe s rozaceom treba da izbegavaju grubo trljanje lica.
Dr Singh kaže da koliko često treba da čistite kožu može da varira u zavisnosti od tipa kože i simptoma – zato se neophodne konsultacije s dermatologom. „Rozacea se razlikuje po vrsti i težini od osobe do osobe, a tolerancija osobe na čišćenje može se promijeniti tokom vremena“, kaže dermatolog. Kada birate sredstvo za čišćenje lica, pridržavajte se sljedećih savjeta:
- Izaberite nježnu formulu: Potražite sredstva za čišćenje i umivalice za osjetljivu kožu.
- Potražite niacinamid: Sredstva za čišćenje koja sadrže niacinamid mogu biti od pomoći nekim osobama koje imaju rozaceu. Ovaj sastojak ima potencijal da smanji upalu i pomogne u zaštiti kože od stresora iz okoline.
3. Fokusirajte se na hidrataciju i popravku barijere
Vlaženje je zaista važno za osobe sa rozaceom, jer ima nekoliko potencijalnih prednosti, uključujući popravku zaštitne barijere, održavanje mikrobioma kože i očuvanje pH ravnoteže. „Vlaženje kože pomaže u smanjenju upale i može pomoći kod svraba i nelagodnosti koji prate rozaceu“, objašnjava dr Patel. „Takođe, popravlja zaštitnu barijeru kože tako da ona postaje manje osjetljiva.“
Tražite hidratantnu kremu koja je sigurna za vašu kožu sklonu rozacei? Dermatolozi preporučuju da isprobate proizvod koji je nekomedogen, pH izbalansiran i sadrži ceramide, koji pomažu u zaštiti i obnavljanju kože. Proizvodi sa hijaluronskom kisjelinom ili azelainskom kisjelinom takođe mogu biti od pomoći.
4. Koristite dobar SPF
Iako je zaštita od sunca apsolutno neophodna za sve, ovo posebno važi za one sa rozaceom jer UV svetlo može biti okidač i pogoršati iritaciju i upalu. „Redovnim nanošenjem zaštitne kreme možete izbjeći upalu“, kaže dr Patel.
Dok tražite SPF pogodan za rozaceu – posebno ako je ovo jedan od vaših poznatih pokretača rozacee – imamo nekoliko savjeta:
- Potražite proizvod koji sadrži SPF 30 ili više: Da biste izbjegli iritaciju od sunčeve svjetlosti, biće vam potrebna adekvatna zaštita. Najbolje je da se odlučite za formule sa SPF 30 ili više, plus obavezno ponovo nanesite tokom dana.
- Odlučite se za mineralne formule: Koristite kremu za sunčanje koja sadrži titanijum ili cink oksid. Manje je vjerovatno da će one doprinijeti upali nego hemijski proizvodi za zaštitu od sunca.
5. Izbegavajte nadražujuće proizvode
Kada imate rozaceu, kožna barijera može biti ugrožena, a kozmetika i proizvodi za njegu kože koji sadrže oštre sastojke mogu lako iritirati i upaliti kožu. Na primjer, „ljudi sa rozaceom, ekcemom ili medicinskim stanjem kože ne bi trebalo da koriste medicinske proizvode za njegu kože ili piling tonike, jer bi mogli da pogoršaju stanje“, upozorava dr Patel.
6. Obratite se dermatologu
Baš kao i kada imate posla sa bilo kojim drugim stanjem kože – posebno ako vam još uvijek nije postavljena dijagnoza – važno je da se obratite dermatologu. Specijalista će vam dati najbolje savjete za njegu kože s rozaceom. Ovaj korak je posebno važan jer najbolji tretman rozacee neće biti isti za sve.
Naravno, takođe je važno obratiti se doktoru kako biste bili sigurni da je to što vas muči zaista rozacea. „Nije svako crvenilo na licu rozacea“, kaže dr Singh. „Ako je propisana terapija neefikasna, to može ukazivati na potrebu da se ponovo procijeni dijagnoza.“
- https://www.aad.org/public/diseases/rosacea/triggers/find[↩]