Tri faze menopauze: Šta se dešava sa tijelom, šta očekivati, kako živjeti
Menoapuza je nešto što čeka svaku ženu i na to se treba pripremiti. Postoje tri faze menopauze koje prate određene tjelsene promene.
Menopauza i sve teme povezane sa njom su zastrašujuće za većinu žena. Ali, život ide dalje, i o tome treba da znate više da ne bi jadikovali, već da biste nastavili da uživate u životu. Na kraju krajeva, ovo vrijeme se može provesti opušteno i pozitivno.
Koje su to tri faze menopauze
Sve žene u nekom trenutku prolaze kroz menopauzu, a kod mnogih to izaziva krajnje negativne misli. Međutim, menopauza je prirodan proces. Šta se dešava u tijelu tokom ove prelazne faze? Sama ova riječ dolazi od starogrčkog „meno“ – mjesec i „pausis“ – pauza. U cjelini, označava period u životu žene kada reproduktivna funkcija opada, blijedi i konačno prestaje. Ovaj period može trajati deceniju i može se podijeliti u tri faze:
1. Faza menopauze: Premenopauza
Ova faza počinje oko 41. godine i karakteriše je značajno smanjenje nivoa hormona žutog tijela progesterona u našem tijelu. Poznat je i kao hormon trudnoće jer u drugoj polovini ciklusa priprema sluznicu materice za implantaciju oplođenog jajeta. Proizvodnja hormona estrogena se neznatno smanjuje tokom ove prve faze menopauze.
Moguće senzacije: Najčešće tegobe koje mogu imati žene u premenopauzi su neredovne menstruacije, krvarenja između njih, promjene raspoloženja, stvaranje cista u karličnim organima, osetljivost dojki i poremećaji sna.
2.Faza menopauze: Perimenopauza
Tokom ovog perioda, koji počinje oko 48. godine, nivoi estrogena naglo opadaju, a progesteron nastavlja da opada polako ali postojano.
Mogući osjećaji: U ovoj fazi, većina žena suočava se sa simptomima sličnim onima u perimenopauzi, plus talasi vrućine (iznenadni osjećaj toplote i znojenja), problemi sa zglobovima, slabo vezivno tkivo, suve sluzokože.
3. Faza menopauze: Postmenopauza
Posljednja faza počinje otprilike u dobi od 54-55 godina. Nivoi dva hormona, estrogena i progesterona, nastavljaju da opadaju i konačno menstruacija potpuno prestaje.
Moguće senzacije: Žene doživljavaju iste simptome kao tokom perimenopauze.
Možda sve ovo ne zvuči baš umirujuće, ali priroda nam istovremeno daje priliku da živimo bez zamornih menstruacija i trudnoće.
Mnoge žene strahuju da će kako se približava menopauza postati manje privlačne i izgubiti seksualnu energiju. Ali ovo nije tačno. Da biste održali pozitivan stav i normalan seksualni život, potrebno je da se konsultujete sa lekarom o svim promjenama i neprijatnim simptomima i ne plašite se da pričate o tome. Za svaki problem postoji rješenje.
Treba promijeniti stav o menopauzi
Morate da napravite prvi korak ka prihvatanju menopauze i doživljavanju njenih pozitivnih aspekata. Ovde se može primijetiti da žene koje su već ušle u ovu fazu smatraju pozitivnim izostanak menstruacije i pratećih simptoma, mnoge se raduju što više ne moraju da koriste kontraceptive, a primjećuju i da su postale svesnije svojih potreba.
Hormonski poremećaj je iza vas i sada možete mirno da se koncentrišete na svoja interesovanja, razvoj u kreativnosti ili novi posao. Stručnjaci primijećuju da se kreativna aktivnost mnogih žena u ovom trenutku naglo povećava, što im omogućava da kreiraju zanimljive ideje i projekte.
Kako ublažiti faze menopauze
Menopauza, naravno, donosi velike hormonske promjene. Ali treba uzeti u obzir da zdrav način života pozitivno utiče na moguće simptome menopauze i značajno ih ublažava. Stoga, ako jedete uravnoteženu ishranu, ne pušite, rijetko pijete alkohol i dovoljno spavate, onda ste već stvorili dobro okruženje za ovo.
Dijeta
Stručnjaci savjetuju da ishranu obogatite namirnicama kao što su: nar, laneno sjeme i sjeme bundeve i soja koja sadrži takozvane fitoestrogene. Njihova konzumacija je dobra za zdravlje i može imati balansirajući efekat na hormone.
Vježbanje
Redovni treninzi mogu spriječiti ili ublažiti simptome menopauze. Tokom ovog perioda, mišićna masa se smanjuje, a procenat tjelesne masti se povećava, pa vježbanje ne treba preskakati. Na taj način ne samo da ćete smanjiti valunde, već ćete i održati svoje zglobove u dobrom stanju.
Bilje, suplementi i ljekovi
Za sve što se odnosi na ublažavanje simptoma menopauze putem unesenih supstanci, bilo da su to biljni čajevi, dijetetski suplementi ili hormonska terapija, potrebna je dozvola ljekara. Bez konsultacije sa specijalistom ne treba uzimati nikakve suplemente. Važno je dobiti stručnu pomoć koja će uzeti u obzir vaše individualne karakteristike i zdravstveno stanje.