Egzozomi su trend u kozmetici – efikasniji od botoksa

by | 19.02.2025
Egzozomi su trend u kozmetici - efikasniji od botoksa Egzozomi su trend u kozmetici - efikasniji od botoksa

Često nazivani molekulom protiv starenja budućnosti, egzozomi počinju da stižu kod nas, kako u medicinskim ordinacijama, tako i u kozmetičkim tretmanima. Da li je oduševljenje opravdano? 

Poslednjih godina, teško je govoriti o inovacijama u ljepoti bez osvrta na Aziju, posebno na Južnu Koreju. K-Beauty, koja je lijepu kožu postavila kao svoj sveti gral, izuzetno je napredna, i često je dovoljno baciti pogled na proizvode i rituale koje Korejke obožavaju da bismo predvideli trendove koji će stići kod nas.

Naravno, kada se zaklinju u određeni estetski medicinski protokol, pažljivo ga pratimo (kao i kozmetičke kompanije). Trenutni hit? Exosome Magic Skin Booster, odnosno injekcije anti-age aktivnih sastojaka, vitamina, minerala… i egzozoma. Dermatolog i laserski stručnjak dr Noel Šarc objašnjava u čemu je tajna egzozoma

Šta su egzozomi i kakav je njihov značaj u kozmetici?

Prije nego što govorimo o njihovim efektima, važno je razumjeti šta su egzozomi. „To su male vezikule – poput sitnih kuglica – koje luče ćelije i koje sadrže proteine, lipide i nukleinske kisjeline, poput DNK i RNK“, objašnjava dr Šarc, dodajući da ih „proizvode sve ćelije koje imaju jedro, bilo da su ljudske, biljne, bakterijske ili životinjske“.

Konkretno, egzozomi su glasnici koji omogućavaju komunikaciju između ćelija. U slučaju ćelija kože, oni mogu stimulisati kožu kako bi poboljšali ćelijsku regeneraciju, upravljanje inflamatornim procesima i reparaciju oštećenja kože. Kao i povećanje proizvodnje kolagena i elastina, proteina ključnih za održavanje čvrste i glatke kože.

Prava anti-age premija? Da, ali postoji jedno „ali“. „S godinama, sposobnost kože da odgovori na poruke egzozoma opada“, ističe dermatolog. Otuda potreba za stimulacijom starenja ćelija kako bi se „primorale“ da reaguju i rade ono što inače rade, dodavanjem egzozoma koži iz spoljašnjeg izvora.

Egzozomi su postali tema brojnih istraživanja u svijetu njege kože. Iako su neka istraživanja pokazala obećavajuće rezultate u pogledu regeneracije kože i smanjenja znakova starenja, stručnjaci ističu potrebu za dugoročnim kliničkim ispitivanjima kako bi se potvrdila njihova efikasnost i bezbijednost.

Pored toga, postavljaju se pitanja o etičnosti i izvoru egzozoma, posebno onih koji potiču iz ljudskih ili životinjskih ćelija. Zbog toga je važno da potrošači budu informisani i da se konsultuju sa stručnjacima prije nego što se odluče za tretmane ili proizvode koji sadrže egzozome.

Od medicinskih istraživanja do njege kože: egzozomi pod lupom

Egzozomi vas podsjećaju na PRP? Nije iznenađujuće: „U PRP-u nalazimo sve što trombociti mogu proizvesti… uključujući egzome“, kaže dr Šarc. Oba tretmana imaju slična obećanja, ali egzomi pružaju preciznije i brže vidljive rezultate.

Iako se egzomi tek počinju spominjati zbog svojih efekata na ljepotu kože, u medicini su poznati već dugo: „Od kraja 1990-ih, medicinski timovi su proučavali i koristili egzome u onkologiji, pokušavajući regulisati ili pojačati imunološki sistem“, navodi dermatolog, dodajući da se koriste i za liječenje psorijaze, ekcema, seboroičnog dermatitisa i vitiliga.

Međutim, brzo ističe da potencijal egzoma još nije potpuno istražen: „Oni su vrlo moćni u indukciji određenih medicinskih odgovora, ali nedostaju nam naučni podaci o mnogim aspektima jer je vrlo malo kliničkih studija posvećeno ovoj temi“. Dr Šarc smatra da bi se to moglo promijeniti u narednim godinama, sudeći prema ulaganjima u ovom području.

U medicinskim ordinacijama ili kozmetičkim tretmanima, šta možemo očekivati od egzoma?

Što se tiče egzoma, ključna razlika postoji između Koreje i Evrope: upotreba egzoma ljudskog porijekla je u Evropskoj Uniji zabranjena. „Južna Koreja i Meksiko dozvoljavaju upotrebu egzozoma ljudskog porijekla (uzetih od donora), ali u Evropi su dozvoljeni samo oni iz biljaka, životinja (posebno lososa) ili bakterija“, objašnjava dr Šarc, dodajući da postoji i treća opcija, pojačivači egzoma (molekule koje mogu stimulisati prirodnu sintezu egzoma u koži).

I ovdje nedostaju podaci za preciznu procjenu razlike u odgovoru kože na egzozome ljudskog, biljnog ili bakterijskog porijekla, ali ljudska verzija bi, prema svemu sudeći, bila efikasnija.

Štaviše, možda je to povezano – dok u Južnoj Koreji sve zvijezde koriste tretmane na bazi egzozoma, u Evropi su takvi postupci još uvijek rijetki. „U nekim medicinskim ordinacijama, egzozomi se mogu koristiti kao dodatak tehnikama poput mikronidlinga ili neablativnog frakcijskog lasera, koji olakšavaju njihovu penetraciju u kožu i optimizuju njihove efekte“, navodi dermatolog.

Slična je situacija i sa kozmetičkim tretmanima: nekoliko krema počinje se pojavljivati na tržištu, obećavajući obnovu kožne barijere, poboljšanje kvaliteta kože, tretiranje mrlja, poboljšanje sjaja i djelovanje na fine linije, ali su još uvijek rijetke.

„Prava prednost formula na bazi egzozomama leži u njihovoj odličnoj toleranciji“, ističe dr Šarc. „S obzirom na to da egzozomi djeluju kao pojačivači koji favorizuju regeneraciju kože, u najgorem slučaju, rezultati mogu biti diskretni ili čak izostati, ali nema rizika od oštećenja kože.“

Hoće li egzozomi biti svuda u medicinskim ordinacijama i tretmanima u narednim godinama? Spremni smo se kladiti da hoće…

Deagreez/gettyimages.co.uk