Da li šnale oštećuju kosu?
Rak šnale za kosu bile su na vrhuncu popularnosti 80-ih i 90-ih, i ponovo se vraćaju u modu. A koliko su dobre za kosu?
Bez obzira na to da li su u modi ili ne, činjenica je da sve žene koje imaju dugu kosu koriste šnale, makar dok se tuširaju ili „po kući“. Razlog je jednostavan – još nije napravljeno ništa praktičnije od njih. Gumice za kosu ne mogu ono što šnale mogu.
Praktične jesu, ali koliko su šnale dobre za kosu? Naročito ako se koriste stalno? Odgovor na ovo pitanje daju poznate frizerke.
Mogu li šnale da oštete kosu?
Često naši omiljeni alati i trendovi za stilizovanje mogu dovesti do oštećenja ili lomljenja kose. U najtežem slučaju, mogu izazvati gubitak kose. Zato je važno informisati se o potencijalnim rizicima.
„Svaki dodatak za kosu može oštetiti kosu ako se koristi prekomjerno ili nepravilno, a rak šnale nijesu izuzetak“, objašnjava frizerka Mišel Klivlend. „Kada koristite ovakvu šnalu, suzdržite se od čvrstog povlačenja kose i njenog sakupljanja na istom mjestu svakodnevno. To može prouzrokovati pucanje kose.“
Ako ste rob navike i imate tendenciju da nosite istu frizuru svakodnevno, budite svjesni potencijalnih dugoročnih efekata. „Ako svaki dan nosite šnalu na istom mjestu, i pritom jako zatežete kosu, to može dovesti do lomljenja i stanjivanja kose“, upozorava frizerka Dženifer Korab.
Klivlend predlaže da jednostavno skupite kosu nježno, uvrnete je uz vlasište, a zatim je pričvrstite kopčom. Poenta je da kosa ostane sakupljena, ali da ne bude previše zategnuta kako bi se izbjegla napetost i oštećenje. I nikada ne stavljajte šnalu na isto mjesto. Ovo će dodatno ograničiti sve šanse za oštećenje i gubitak kose.
Osim navedenog, obratite pažnju i na sam dizajn šnale. „Obratite pažnju na zupce. Uvijek birajte zaobljene, nikada oštre ili hrapave. Zupci su ti koji izazivaju oštećenje ne samo vlasi, već i kože glave“, savjetuje Korab.