
Povrće koje je zdravije kada se kuva

Povrće koje je zdravije kada se kuva često gubi lošu reputaciju da termička obrada uništava hranljive materije, ali istina je da određene vrste postaju još korisnije za organizam kada ih skuvamo, ispečemo ili izdinstamo.
Postoji mišljenje da je povrće korisno samo kada je sirovo i da se kuvanjem svi vitamini i mikroelementi gube. Ali to nije tačno! Neka povrća postaju još zdravija nakon termičke obrade.
Zahvaljujući toplotnoj obradi, određene hranljive materije iz povrća organizam bolje apsorbuje. Saznajte kako da pravilno pripremite brokoli, šargarepu i drugo povrće kako bi vam donijelo maksimalnu korist.
Povrće koje je zdravije kada se kuva: Mit ili istina?
Brokoli
Brokoli je bogat vitaminom C i antioksidansima, ali oni se slabije apsorbuju kada se jede sirov. Kuvanje na pari ili pečenje pomaže u razgradnji ćelijskih zidova, čime hranljive materije postaju dostupnije. Važno je ne prekuvati brokoli kako bi se sačuvala njegova jarka zelena boja i hrskava tekstura.
Savjet: Kuvajte brokoli na pari 3 do 5 minuta kako biste sačuvali što više vitamina.
Šargarepa
Šargarepa sadrži beta-karoten, koji se u organizmu pretvara u vitamin A. Ovaj proces se poboljšava termičkom obradom. Takođe, kuvana ili pečena šargarepa se lakše vari. Međutim, treba imati na umu da se nakon kuvanja smanjuje količina vitamina C.
Savjet: Dodajte šargarepu u supe ili glavna jela, ili je pecite u rerni na 180°C 20-30 minuta. Tako će postati mekana, slatka i zadržati sve korisne osobine.
Spanać
Spanać je bogat gvožđem, vitaminima C, A i K, folnom kiselinom, kalijumom i kalcijumom, ali se ti minerali slabo apsorbuju kada je sirov zbog prisustva oksalata. Kuvanjem ili dinstanjem oksalati se razgrađuju, pa hranljive materije postaju dostupnije.
Savjet: Dinstajte spanać na laganoj vatri sa malo vode ili maslinovog ulja. Dodajte bijeli luk i limunov sok za bolji ukus.
Paradajz
Paradajz sadrži vitamine C i A, kalijum, kalcijum, fosfor i likopen – moćan antioksidans koji štiti ćelije od oštećenja i čak smanjuje rizik od raka. Likopen se bolje apsorbuje nakon termičke obrade, naročito kada se paradajz kuva uz dodatak masti.
Savjet: Pecite paradajz u rerni sa maslinovim uljem i začinskim biljem. Tako ćete poboljšati ukus i povećati sadržaj likopena.
Povrće koje je zdravije kada se kuva: Bundeva
Bundeva je bogata karotenoidima, koji se pretvaraju u vitamin A. Kuvana bundeva zadržava više hranljivih materija nego sirova.
Savjet: Isijecite bundevu na kocke i pecite u rerni na 200°C 25-30 minuta. Po želji dodajte malo meda ili cimeta za bolji ukus.
Tikvica
Tikvica sadrži vitamine B grupe i kalijum. Naravno, rijetko ko jede tikvice sirove, ali za svaki slučaj napominjemo da im pečenje na roštilju ili u rerni poboljšava ukus i čini ih lakše svarljivim.
Savjet: Isijecite tikvice na kolutove i pecite na roštilju dok ne dobiju zlatnu boju, ili ih ispecite u rerni posute rendanim sirom.
Paprika
Paprika sadrži karotenoide, koji djeluju kao antioksidansi u ljudskom organizmu. Termička obrada razgrađuje ćelijske zidove paprike, čineći karotenoide lakše apsorbujućim. Ipak, dugim kuvanjem paprika gubi dio vitamina C.
Savjet: Da biste izvukli maksimum iz paprike, probajte da je lagano propržite. Idealno je da ostane blago hrskava.
Plavi patlidžan
Plavi patlidžan se rijetko jede sirov, ali vrijedi napomenuti da postaje ne samo ukusniji već i zdraviji kada se termički obradi. Prirodni spojevi u patlidžanu vezuju se za žučne kiseline, što pomaže jetri da bolje razgrađuje holesterol. Takođe, termički obrađen patlidžan sadrži više antioksidanata nego svjež. Spoj nazunin, koji štiti membrane moždanih ćelija od oštećenja, bolje se apsorbuje nakon kuvanja.
Savjet: Ispržite tanke kriške patlidžana na nelepljivom tiganju bez ulja – tako će biti manje štetan za vašu liniju.