Kako se pravilno čisti namještaj od ratana da vam traje duže
Otkrivamo trikove za održavanje koji će pomoći da vaš prelijepi baštenski namještaj od ratana što duže zadrži svoju ljepotu.
Lagani, prozračni stil namještaj od ratana čini savršenim dodatkom popločanom dvorištu—ili čak sunčanoj sobi ili drugom zatvorenom prostoru gdje želite tu atmosferu na otvorenom. Međutim, tkana konstrukcija može otežati čišćenje pletenog namještaja, jer se prljavština lako taloži. Ali, ne brinite znamo kako da ga očistite tako da vam traje mnogo godina.
Ovako se čisti namještaj od ratana
Bez obzira na to da li želite da očistite namještaj od prirodnog ratana ili noviji sintetički pleteni komad, za čišćenje sintetičkog namještaja trebaće vam baštensko crijevo i meka četka ili krpa. A za čišćenje nameštaja od pravog ratana, trebaće vam usisivač sa nastavkom za četku, magična krpa (od mikrovlakana) i četkica za zube ili mala četka za farbanje.
Čišćenje sintetičkog pruća je mnogo jednostavniji proces od čišćenja prirodnog ratana, jer se može oribati blagim deterdžentom. Najpre sklonite dušek i jastuke i operite ih prema uputstvima proizvođača. Ili ih odnesite na dubinsko pranje.
Najprije dobro isperite (isprskajte) baštenski namještaj vodom pomoću baštenskog crijeva, kako bi se isprala prljavština i sve što se nataložilo na namještaju. Zatim nanesite sapunicu i dobro ga izribajte četkom i sunđerom. Zatim temeljno isperite namještaj vodom. Ako je ikako moguće, radite to po sunčanom, toplom danu kako bi se namještaj što prije osušio i kako bi se spriječilo nakupljanje buđi.
A kako se čisti prirodni ratan
Prirodni ratan može postati slab i oštećen ako je redovno izložen nepovoljnim spoljašnjim uticajima – posebno vlazi – tako da se najbolje koristi u pokrivenim prostorima, kao što je trem. Redovno održavanje može pomoći da vaš namještaj godinama izgleda odlično.
1. Redovno ga usisavajte
Tkana struktura može zarobiti prašinu i prljavštinu, tako da će redovno brisanje prašine krpom od mikrovlakana ili usisivačem sa nastavkom za četkicu pomoći da se prašina drži pod kontrolom.
2. Perite ga vrlo nježno i pažljivo
Za čišćenje namještaja od pravog ratana možete koristiti blagi tečni deterdžent za suđe sa toplom vodom ili razblažen sapun na bazi ulja i vlažnu krpu od mikrovlakana. A zatim ga isperite čistom vodom. Neki stručnjaci preporučuju samo korišćenje pjene od sapunice kako bi se smanjila količina vode koja dolazi u kontakt s namještajem.
3. Očistite buđ
Buđ je redovan problem kada je namještaj od ratana u pitanju, ali i to se može lako očistiti. Možete da koristite mješavinu sirćeta i vode u razmjeri 1:1 . Nježno istrljajte, imajući na umu da je ratan krhak kada je mokar, i isperite ga crijevom.
4. Pustite da se potpuno osuši
Ne stavljajte nikakvu težinu na namještaj od ratana dok se potpuno ne osuši. Ratan popušta kada je mokar i zateže se dok se suši, tako da bilo kakva težina na njemu kada je mokar – kao što je osoba ili čak mačka koja sjedi na njemu – može prouzrokovati da izgubi oblik. Ventilator, sunčeva svjetlost ili dobar povjetarac mogu pomoći da se namještaj brže osuši.
5. Premažite ga lanenim uljem
Nakon što obavite dubinsko čišćenje, možete kondicionirati svoj pleteni namještaj kako ne bi postao lomljiv. Neofarbani ratan u zatvorenom prostoru će godinama izgledati kao nov ako ga premažete lanenim uljem. Ostavite da odstoji pola sata, a zatim krpom uklonite višak.
KatarzynaBialasiewicz/gettyimages.com
Tagovi:>