Kako očistiti veš mašinu da biste uklonili bakterije (i taj neprijatni miris)

by | 05.11.2024
Kako očistiti veš mašinu da biste uklonili bakterije (i taj neprijatni miris) Kako očistiti veš mašinu da biste uklonili bakterije (i taj neprijatni miris)

Ako primijetite neprijatan miris iz veš mašine (ili iz svježe opranog veša), vjerovatno je već odavno vrijeme za njeno čišćenje. Recite zbogom mikrobima, buđi i gljivicama.

 

Znamo, čišćenje uređaja čija je glavna funkcija da pere može djelovati pretjerano, ali čišćenje veš mašine je zaista neophodan zadatak kako biste spriječili nakupljanje bakterija, ostataka deterdženta i prljavštine koji mogu izazvati probleme sa mašinom (ili sa vašim vešom).

Srećom, ovo nije zadatak koji traje cijeli dan – mašina može sama obaviti veći dio posla. U nastavku saznajte zašto i kako očistiti vašu veš mašinu da biste produžili njen vijek trajanja i osigurali da vaša odjeća izlazi što čistija.

Kako očistiti veš mašinu – i zašto to treba raditi

Razmislite: kroz vašu veš mašinu prolazi mnogo prljavštine – znoj, mrtve ćelije kože, dlake kućnih ljubimaca, tjelesne tečnosti i druge nečistoće, a sve to možda se ne ispere potpuno tokom ciklusa ispiranja. To znači da svaki ciklus pranja vjerovatno ostavlja bakterije, viruse i druge mikrobe u tragovima u mašini.

Ostaci deterdženta takođe mogu ostati, naročito ako većinu pranja obavljate na nižim temperaturama ili koristite previše deterdženta. Ti ostaci mogu postati hrana za mikrobe, buđ i gljivice, koje se lako razmnožavaju u stalno vlažnoj mašini.

Kako očistiti veš mašinu

Dobra vijest je da ne morate provesti sate ribajući mašinu da biste je očistili. Loša vijest je da ćete možda ipak morati upotrijebiti četku da očistite svaki ugao, posebno ako imate mašinu sa prednjim punjenjem.

Evo nekoliko osnovnih koraka koje treba pratiti bez obzira na tip veš mašine:

  • Ispraznite mašinu. Koristićete sredstva za čišćenje koja mogu oštetiti odjeću koja ostane u mašini ili reagovati sa preostalim deterdžentom ili omekšivačem u posudama.
  • Očistite sve djelove mašine. Ne zaboravite da očistite posude za sapun, gdje se mogu nakupiti deterdžent i voda, što dovodi do rasta buđi i gljivica. Veš mašine takođe imaju filter za vlakna, koji se može zapušiti i postati izvor mikroba.
  • Koristite samo jedno efikasno sredstvo za čišćenje. Možete koristiti specijalno sredstvo za čišćenje mašina ili neki proizvod koji već imate kod kuće, kao što su destilovano bijelo sirće, hidrogen peroksid ili izbjeljivač. Važno je da NE miješajte sredstva za čišćenje u mašini, jer miješanje može izazvati opasne hemijske reakcije koje mogu povrijediti vas ili oštetiti vašu veš mašinu.
  • Obrišite i spoljašnjost mašine. Brzo brisanje vlažnom krpom može ukloniti ostatke deterdženta i prašinu i održati mašinu čistom.

Kako očistiti veš mašinu sa gornjim punjenjem

Osnovni koraci:

  1. Uvjerite se da su posude za deterdžent i bubanj prazni.
  2. Izaberite najduži i najtopliji ciklus pranja.
  3. Neka se bubanj napuni vrućom vodom, ali bez miješanja.
  4. Dodajte sredstvo za čišćenje, kao što su destilovano bijelo sirće, izbjeljivač, hidrogen peroksid ili specijalno sredstvo za čišćenje veš mašina.
  5. Pokrenite ciklus pranja.
  6. Očistite posude za sapun i filter za vlakna.
  7. Pokrenite još jedan dugačak, topao ciklus pranja bez sredstva za čišćenje.
  8. Obrišite spoljašnjost mašine.

Kako očistiti veš mašinu sa prednjim punjenjem

Mašine sa prednjim punjenjem sklonije su neprijatnim mirisima zbog manje potrošnje vode. Zbog manje količine vode, ostaci deterdženta ili omekšivača lakše ostaju u mašini – što uzrokuje neprijatan miris. Evo osnovnih koraka:

  1. Uvjerite se da su posude za deterdžent i bubanj prazni.
  2. Upotrijebite krpu od mikrofibera, staru četkicu za zube i rastvor od 1/4 izbjeljivača i četiri šolje tople vode za ribanje vrata, gumenih zaptivača i bubnja mašine.
  3. Upotrijebite toplu vodu i četku ili krpu da očistite posude za deterdžent i fioku.
  4. Pokrenite kratki ciklus predpranja da isperete sistem za doziranje.
  5. Obrišite spoljašnjost mašine.
  6. Provjerite filter vodene pumpe (vjerovatno u fioci ispod mašine) da biste uklonili vlakna i ostatke, pa ga isperite.
  7. Pokrenite mašinu sa 1/2 šolje tečnog izbjeljivača u posudi za deterdžent na toplom ciklusu.

Savjet

Pokretanje ciklusa čišćenja sa izbjeljivačem barem jednom mjesečno može pomoći da se spriječi nakupljanje buđi i gljivica.


Koliko često treba čistiti veš mašinu

Ako primijetite neprijatan miris u mašini, vjerovatno je vrijeme za čišćenje (barem brzo, ako ne i potpuno). Starije mašine sa gornjim punjenjem mogu zahtijevati čišćenje na svaka nekoliko mjeseci, dok visokoefikasne mogu zahtijevati mjesečno održavanje. Mašine sa prednjim punjenjem trebalo bi čistiti jednom ili dvaput mjesečno, u zavisnosti od količine pranja i klimatskih uslova, jer visoka vlažnost može podstaći rast buđi, gljivica i bakterija.

FabrikaCr, iStock / Getty Images Plus