Dopamine Decor: Novi trend u dizajnu enterijera za srećniji dom
Sve vam je dosadilo i želite nešto novo, smjelije i veselije? Isprobajte dopamine decor, najnoviji trend u dizajnu enterijera.
Vaš dom je mjesto koje treba da vam pruži mir, utočište – i da vas usreći. Ali stvari ne idu baš glatko kada ga treba preurediti ili ispuniti prazan prostor (ako ste se tek uselili).
Tu priskaču u pomoć dizajneri enterijera i najnoviji trendovi. Jedan od njih je i dopaminski dekor. Poenta je da birate boje i ukrase koji će vam podići raspoloženje i izmamiti osmijeh. „Boje koje koristimo u domu ima jako veliki uticaj na raspoloženje ukućana“, kaže stručnjak za dizajn i umjetnica Eni Sloun. „Vjerujem da boju treba strateški koristiti kako bi odgovarala željenom raspoloženju prostora.“
Šta je u stvari dopamine decor?
Zamislite dopamin kao glasnika u vašem mozgu koji mu daje do znanja kad god se osjećate dobro, bilo da se ta iskra odnosi na nešto monumentalno ili na detalj svakodnevne rutine. Sve dekoracije trebalo bi da prate ovo blaženstvo, ali postoji toliko mnogo spoljnih faktora koji to otežavaju: novac, karakter vlasnika, trendovi i tako dalje. Dešifrovanje onoga što zapravo čini da se osjećate dobro je ključno, a ne onoga što nekom drugom može izgledati dobro.
Na primjer, da li se ljeti bolje osjećate na plaži ili na planini? Da li je veća vjerovatnoća da ćete kupiti braon kožnu torbu ili jarko crvenu platnenu torbu? Odgovori na ova pitanja mogu poslužiti kao inspiracija za odabir palete boja koje ćete koristiti u domu.
„Boje imaju sposobnost da nas umire, okrijepe i inspirišu“, kaže dizajner enterijera Alvin Vejn. „Rekao bih da je moj stil dizajna ‘organski moderan’, jer volim kada su prostori inspirisani prirodom, ali imaju sjaj boja i vintage reference.“
Određene nijanse takođe mogu da njeguju toplu nostalgiju. „Ohrabrujem ljude da koriste boje koje ih podsjećaju na posebne ljude i mjesta“, kaže dizajner enterijera Dabito.
View this post on Instagram
Dopamine decor: Kako koristiti boje za popravljanje raspoloženja
Jednom kada ste zaključili koje nijanse najbolje dopunjuju vašu ličnost, onda je vrijeme da pronađete načine da ih ugradite u svoj dom.
Počnite s lakim nadogradnjama
Iako većina nas sanja da izvrši renoviranje u punom obimu pod ovim uslovima, ne moramo čak ni da idemo tako daleko. Dovoljno je da osvježite prostor detaljima koji vas čine radosnim.
To mogu biti jastučići za sofu, ukrasni predmeti, police za knjige, cvijeće, tapete, knjige. Mogućnosti su beskrajne: šarene žardinjere, udobna ćebad, pa čak i zidni satovi koji se lako uklapaju u enterijer. I ne zaboravite da ako vas neutralne boje čine srećnim, to takođe spada u kategoriju dopamine decor.
Odaberite odgovarajuću šemu boja
Dizajneri enterijera preporučuju da se paleta prostorije suzi na tri boje: neutralnu, meku nijansu i smjelu nijansu, u zavisnosti od funkcije prostora. Ako želite da stvorite prijatnu i opuštenu atmosferu, razmislite o korišćenju dubokih nijansi kao što su mastilo plava, smaragdna i siva ugalj. S druge strane, za prostore koji treba da budu veseli i produktivni, idite na svijetle boje koje stimulišu energiju: žarko ružičasta, ruž crvena ili sunčano žuta su odlične u kuhinjama ili hodnicima.
„Dok su neke nijanse čuvene neutralne – poput crne, bež i krem – druge takođe mogu da odgovaraju. Zelena je neutralna boja i dobro se slaže sa mnogim drugim“, napominje Dabito. „Volim da uparujem zelenu sa žutom, rumenom, narandžastom ili čak patlidžanom.“
Tapete kao vodič
Ali ako još uvijek nijeste sigurni koje su nijanse komplementarne, sledite Vejnov savjet: „Počnite sa šablonom ili tapetom koju volite, i povucite jednu boju kao neutralnu, a drugu kao glavnu. Koristite druge boje za dodatke“, objašnjava dizajner.
U krajnjoj liniji, sva tri dizajnera smatraju da je izbor boja potpuno lična stvar i da osjećanja koja njeguju mogu biti veoma subjektivna. Jedino što je važno kod dopaminskog dekra jeste to da boje i dezeni prijaju vama lično.
„Bilo da mijenjate namještaj, farbate zidove ili birate ukrase, neka boje budu odraz vašeg stila i neka izazivaju prijatne emocije„, kaže Sloun. „Zapamtite, dizajn treba da bude radosno i lično putovanje.“
5 primjera koji najbolje oslikavaju dopamine decor
1. Igrajte se s dezenima
Suprotno popularnom vjerovanju, miješanje dezena je i te kako poželjno, ako znate kako da to uradite na pravi način. Ova kuhinja održava spokojnu atmosferu kombinovanjem prigušenih šara. Dopaminski dekor odnosi se na izražavanje vašeg ličnog stila, a dezeni su odličan način da pokažete jedinstveni ukus.
2. Smjele boje
Ovaj prostor krasi gomila živih nijansi, ali najhrabriji potez je žuti dovratak. Korišćenjem kontrastne boje da se istakne ono što bi inače bio beznačajan prostor, ovaj dizajn krši konvenciju kako bi istražio mogućnosti prostora.
3. Lični pečat
Uređenje doma trebalo da izgleda kao stvaranje potpuno novog svijeta. Bilo da želite da se okružite uspomenama, poput ukrasnih predmeta, lustera, slika, bakine komode – sve to će učiniti da vaš dom zaista bude vaš.
4. Pokažite svoju „otkačenu“ stranu
Nigdje na svijetu nemate slobodu da budete svoji kao kod kuće. Zato je ispunite svime što vam mami osmijeh na lice – i ne osvrćite se na to što će neko prokomentarisati da izgleda čudno (naročito kad vidi silne figurice il ilutkice).
5. Ako ne volite šareniš
View this post on Instagram
Dok mnogi dopamine decor povezuju s jarkim bojama, drugima bi takve palete boja mogle biti previše, pa čak i pomalo uznemirujuće. Ako vas vesele tamne ili prigušene nijanse, takav i treba da buse prostor u kojem provodite najviše vremena.