3 znaka da vas muči kriza srednjih godina

by | 06.12.2024
3 znaka da vas muči kriza srednjih godina 3 znaka da vas muči kriza srednjih godina

Termin „kriza srednjih godina“ sada koristi svaka druga osoba. Međutim, malo ljudi razumije šta to zaista znači. Kako prepoznati ovo stanje – i koji su glavni „simptomi“?

Naš život je veoma složena, čudna, potpuno nepredvidiva stvar. U početku se čini da smo prijatelji sa njim, verujemo mu, mirno plutamo njegovim tokom. Međutim, onda se odjednom nešto desi, i kao niotkuda imamo osećaj da smo cijeli život živjeli nekako pogrešno. Odjednom počinje da nam se čini da je trebalo težiti nečemu drugom, postići nešto drugo i ostvariti neke želje. Niotkuda, u nama se javlja neprijatan osjećaj propuštenih prilika.

Što je još čudnije, donedavno ste bili prilično zadovoljni svime: stabilnim poslom, voljenom porodicom koja vas uvijek čeka kod kuće i bliskim prijateljima koji vam konstantno pružaju podršku. Činilo se da je sve savršeno: živjeli ste mirno i uživali u životu

Pa otkud sad ove sumnje? Šta se desilo? Zašto vas odjednom toliko opsijeda ideja da bi život mogao biti potpuno drugačiji? Zašto više ne možete da se ponosite svojim dostignućima? Kako to popraviti? Kako možete ponovo da naučite da uživate u svojim uspjesima? Pokušaćemo da odgovorimo na sva ova teška pitanja u ovom članku.

Otkud kriza srednjih godina i sumnje u ispravnost vašeg životnog puta?

Po pravilu, osjećaj da idemo u pogrešnom pravcu u životu dolazi do nas već u tridesetim i četrdesetim. Odnosno, tačno kada spasonosna mladalačka ravnodušnost već prestane da djeluje. Upravo u ovom trenutku, nakon što smo se jednom susreli sa nekim šokantnim događajem, upadamo u krizu srednjih godina i prolazimo kroz unutrašnje preispitivanje svega što nam se dešavalo u životu prije problematične situacije.

Pamtimo svoje ciljeve, svoje želje, upoređujemo stvarnost sa našim očekivanjima iz prošlosti. Mislimo šta se još može promijeniti. Ponekad je takvo procjenjivanje praćeno prilično čudnim ponašanjem. Na kraju krajeva, želja da nešto promijenite navešće vas na prilično impulsivne, emotivne odluke.

Na primjer, možete kupiti neku veoma skupu, ali potpuno nepotrebnu stvar, ili bez očiglednog razloga prekinuti vezu – prijateljsku ili emotivnu. Ili jednostavno promijeniti svoje ponašanje do neprepoznatljivosti. Kako da znate da nijeste počeli da silazite s uma? Ne brinite, nemate nikakav psihološki poremećaj. Jednostavno prolazite kroz krizu srednjih godina.

Ovo su glavni znakovi da vas muči kriza srednjih godina

1. Opravdani impulsivni postupci

Možda prva stvar koja razlikuje krizu srednjih godina od ozbiljnijih psiholoških problema su impulsivne odluke – i akcije koje imaju prilično jaku osnovu za osobu. Odnosno, dolaskom u ovaj težak životni period, postupamo ne po principu „hoću i radim“, već po principu „neću da bude ovako, pa se ponašam tako kako se ponašam.” Koja je razlika između ovo dvoje? Činjenica je da je u drugoj opciji akcija usmjerena na uklanjanje svake nepravde, nevolje ili čak straha.

Na primjer, osobe koje proživljavaju krizu srednjih godina često su sklone razilaženju sa prijateljima jer ih podsjećaju koliko su „stari“. I počinju da traže mlađe društvo – pa i mlađe partnere.

2. Česte razmišljanje o prošlosti

Još jedan karakterističan znak krize srednjih godina je stalna sublimacija o nekim situacijama koje su se desile u prošlosti. Da, proživljavajući ovaj težak period u životu, često se pitamo da li smo ranije sve radili kako treba?

Naravno, neke radnje nas obično navode na sumnju. Stoga, često, u pokušaju da se uvjerimo da je sve u redu, uranjamo u svoja sjećanja i pažljivo analiziramo sve, ne gubeći iz vida ni najmanji detalj. Sve događaje koji su nam emocionalno značajni protresamo iznova i iznova. Generalno, postepeno uništavamo naše povjerenje u ispravnost naših postupaka.

3. Preispitivanje vrijednosti i promjena ponašanja

I na kraju, treći „simptom“ karakterističan za krizu srednjih godina je opšta revalorizacija životnih principa. Kao što ste možda već primijetili, kada prolazi kroz ovu tešku fazu života, osoba ima sklonost da sumnja bukvalno u sve. Često nije sigurna u ispravnost svojih postupaka i sumnja da ide životnim putem tamo gde je čeka sreća.

I naravno, često u takvom stanju osoba razmišlja o tome po kojim pravilima je živjela do sada. Svako vjerovanje, svaki princip se ispituje i ponovo procjenjuje tokom krize srednjih godina. Zbog toga se često dešava da, proživevši ovo teško vrijeme, osoba radikalno promijeni svoj život i manifestuje se u njemu na potpuno drugačiji način.

Šta da radite ako imate krizu srednjih godina?

Ako ste analizirali svoje ponašanje i iznenada shvatili da ste u krizi srednjih godina, nema razloga za zabrinutost. Postoji mnogo stvari koje vam mogu pomoći da prebrodite ovo teško vrijeme. Neki od njih su sportske aktivnosti, novi hobiji i, naravno, seanse sa psihologom (ako ne znate kome da se obratite kontaktirajte Udruženje psihologa Crne Gore).

fizkes/gettyimages.co.uk