Veliki božićni post: Šta se dešava s tjelom kada postite
Počeo je veliki božićni post kojeg se svake godine pridržava veliki broj ljudi. A da li znate šta se dešava sa tjelom kada postite?
Veliki božićni post počeo je 28. novembra i trajaće do 6. januara. Sa hrišćanske tačke gledišta, ovaj period pomaže da se duhovno i fizički pročistimo, kao i da se pripremimo za jedan od najsvjetlijih praznika u godini – Rođenje Hristovo. Ali kako ljekari i nutricionsti gledaju na tako dug post? Ko može imati koristi od ograničenja u ishrani, a kome se ona nikako ne preporučuju?
Prvi spomeni o postu datiraju iz 5. vijeka. Vremenom je došlo do zamjene pojmova, mnogi su počeli da tretiraju post kao neku vrstu hobija. Međutim, post nije pogodan za svakoga, a ako nijeste spremni, možete samo narušiti zdravlje.
Stoga je priprema za post važna: možete postepeno smanjivati količinu mesa, mliječnih proizvoda i jaja u ishrani, a istovremeno povećavati količinu povrća. Na taj način će se sistem organa za varenje lakše prilagoditi postu i neće biti problema s probavom.
Kako veliki božićni post utiče na zdravlje
Ako post posmatramo sa nutritivne tačke gledišta, ne može se reći da je to kompletna nutritivna ishrana, i kao rezultat toga, može se javiti deficit određenih hranljivih sastojaka, pa je neophodna suplementacija.
Obično se tokom posta iz ishrane isključuju proizvodi životinjskog porijekla (mesni proizvodi, mliječni proizvodi, jaja), a oni sadrže proteine, esencijalne aminokisjeline, vitamini B, vitamin A, gvožđe, bakar, kalcijum, cink. Pa kako ih nadoknaditi?
Proteini tokom posta obično se dobijaju iz biljne hrane (mahunarke, orašasti plodovi, sjemenke konoplje, čia sjemenke), a za dopunu nivoa Omega-3 savjetuje se konzimiranje: ribe, lanenog ulja, oraha, lanenih i čija sjemenki. Naročitu pažnju obratite na vitamin D, ako je to neophodno, uzimajte dodatke ishrani koji sadrže ovaj dragocjeni vitamin.
Povrće i žitarice nijesu samo dobri, složeni ugljeni hidrati, već i odličan izvor vlakana, koji mnogi potcjenjuju. Povrće se može jesti svježe ili pečeno. Za jačanje organizma tokom ovog perioda, fermentisano povrće će poslužiti kao prirodni izvor vitamina C i pro/prebiotika za odličnu probavu.
Veliki božićni post ima i mnoge prednosti
Post je koristan jer rasterećuje organe za varenje, i kratkoročni post je nešto od čega bismo svi imali koristi. Ako ste oduvijek željeli da isprobate alternativne vrste proizvoda, ali nijeste mogli da nađete pravo vrijeme, možete to učiniti tokom posta. Na primjer, zamijenite životinjsko mlijeko biljnim, a umjesto mesa, jedite pečurke. Slijede jednostavni savjeti koji će vam olakšati post:
- Pijte više tople vode. Post je odličan razlog da uvedete ovu naviku u svoj život;
- Pokušajte da tokom posta smanjiti fizički i psihički stres, jer je tijelo već pod stresom zbog kompletne promjene načina ishrane;
- Provodite više vremena na svježem vazduhu, jer post nije samo odbijanje odricanje od određenih namirnica, već i duhovno pročišćenje.
Kome se ne preporučuje post?
- Ljudima s akutnim hroničnim bolestima;
- Osobama koje imaju problema s kardiovaskularnim sistemom;
- Osobama koje pate od poremećaja u ishrani;
- Malokrvnim osobama;
- Osobama s bolestima gastrointestinalnog trakta, posebno u akutnoj fazi;
- Neuhranjenim osobama.