Eksperti otkrivaju kako se pravilno koristi gua sha

by | 15.11.2024
Eksperti otkrivaju kako se pravilno koristi gua sha: devojka masira lice gua sha roznekvarc kamenom Eksperti otkrivaju kako se pravilno koristi gua sha

Ako redovno posjećujete Instagram ili TikTok, vjerovatno ste primijetili da jedan od najstarijih alata za očuvanje ljepote preuzima svijet. Da, govorimo o gua sha.

Ljubitelji gua sha alata (izrađuje se od poludragog kamena) prijavljuju stvarne, primijetne rezultate, poput čvršće, glađe kože i manje akni, fleka i ekcema. Zvuči previše dobro da bi bilo istinito, zar ne?

Da li je zaista riječ o čudesnoj alatki za očuvanje ljepote objašnjavaju stručnjaci za njegu kože i tradicionalnu kinesku Sandra Lanshin Chiu i Anna Lam. I objašnjavaju kako se gua sha pravilno koristi.

Šta je gua sha?

Gua sha je potekao iz tradicionalne kineske medicine koja ga koristi za masažu i u terapiji određenih kožnih tegoba. „Reč je o ispoliranom, tankom, glatkom poludragom kamenu (najčešće žad ili rozenkvarc), koji se koristi za masažu lica i vrata. Na taj način se poboljšava cirkulacija i oslobađa napetost“, objašnjava Sandra Lanshin Chiu.

Ova praksa vuče korijenje iz daleke prošlosti – neki zapisi sugerišu još iz doba paleolita. „Istorijski gledano, alati su se pravili od različitih vrsta materijala kao što su kamenje, novčići i rogovi. Gua sha se koristio kao sredstvo za ublažavanje bolova, ali i za liječenje ozbiljnih bolesti poput kolere“, kaže ističe Chiu. Danas ga praktičari kineske medicine koriste za suzbijanje bola i jačanje imuniteta.

Kako funkcioniše gua sha

„Tehnika gua ša, što u prevodu znači „struganje vetra“, prvenstveno se koristila za oslobađanje tijela od toksina i ublažavanje bolova u umornim, bolnim ili povrijeđenim mišićima“, kaže Lam.

„Struganjem“ ponovljenim potezima po površini kože, gua ša pomaže da se stimuliše protok krvi. Lam dodaje da takođe pomaže u povlačenju stagnacije, što može pospiješiti oporavak i regeneraciju tkiva.

Tradicionalna praksa je bila mnogo agresivnija, pa su modrice bile „normalna“ pojava. Međutim, ako koristite ovaj kamen za lice, treba du to radite nježno i sporo. Ovdje važi „manje je više“.

Šta sve može da učini za kožu

Dosledna praksa može dovesti do primijetnih rezultata tokom vremena, kaže Lam – dodajući da će se to, naravno, pokazati na vašoj koži. Ali prednosti upotrebe gua sha nisu samo kozmetičke.

Chiu dodaje da je ova praksa osmišljena da promoviše zdravu cirkulaciju u mišićima i tkivima koja hrane kožu. „Ja na to gledam kao na zdravstvenu praksu koja ima ’kozmetičke nuspojave“. Poboljšana cirkulacija stvara vidljive promjene. Prema riječima stručnjaka, neke od promjena koje možete vidjeti zahvaljujući gua sha uključuju:

  • Sjajna koža
  • Mekše linije
  • Zaglađeniji ten
  • Smanjeno opuštanje kože
  • Isklesane i podignute crte lica
  • Ubrzano zarastanje akni
  • Manje „čvorova“ na licu, vratu i ramenima
  • Oslobađanje od glavobolje, zapušenja sinusa i bola/stezanja vilice

Kako se pravilno koristiti

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели LINA HANSON | Global Beauty (@linahanson)

1. korak: Pripremite kožu

„Gua sha je najbolje uraditi nakon čišćenja lica i nanošenja hidratantne kreme ili ulja za lice“, kaže Lam. „Masaža ovim kamenom ne samo što utiče na kožu i mišiće, već i poboljšava apsorpciju važnih sastojaka koje sadrži krema, losion ili koje već sredstvo kristite za njegu lica“. Ulje je japogodnije, jer će gua ša lijepo da klizi po licu i vratu.

2. korak: Započnite masažu

Ako ste početnik, dobra vijest je da je korišćenje alata relativno jednostavno. „Zakrivljenom stranom gua ša pristisnite lice i lagano ga pomjerajte počevši od unutra (od nosa ili ugla usana) ka van i nagorw. Počevši od vrata, vilice, brade i oko usta“, savjetuje Lam, napominjući da to treba da uradite između tri i pet puta po oblasti. „Zatim pređite preko obraza i nežno klizite ispod očiju, preko obrva i od čela do linije kose.“

3. korak: Postavite rutinu

Zapamtite, najbolje rezultate ćete vidjeti ako vam ovo postane rutina. Dakle treba da koristite gua sha najmanje tri puta nedjeljno, a najbolje bi bilo da ga koristite svaki dan. Vjerovatno ćete uveče imati najviše vremena za masažu lica, a tad će vam i najviše prijati jer će opustiti napete mišiće.

Dmytro Buianskyi/gettyimages.co.uk