5 razloga zašto se ljušti boja sa zidova
Tek ste okrečili stan a boja je već krenula da se ljušti na pojedinim mjestima. Otkrivamo najčešće razloge zašto se ljušti boja sa zidova.
Boja koja se ljušti sa zida nije samo estetski problem. Što je još gore, ako boja ne štiti površinu, može se oštetiti i sam zid. Pahuljice, mjehurići, pukotine u obliku paukove mreže i rupe na površini boje – sve su to znakovi da nešto nije u redu. Razni faktori mogu biti krivi, uključujući staru boju, vlagu, nepravilnu pripremu površine i još mnogo toga. Otkrivanje uzroka je ključno za trajno rješavanje problema. U nastavku otkrivamo pet uobičajenih razloga zašto se boja ljušti i kako to popraviti.
Ovo su najčešći razlozi zašto se ljušti boja sa zidova
1. Nepravilna upotreba molerske trake
Većina ljudi misli da su sve molerske trake iste, ali to nije istina. Poznavanje pravog brenda, nivoa lijepka i vremena za uklanjanje može uticati na farbu. Jedan uobičajeni razlog zbog kojeg se svježa boja ljušti je uklanjanje ljepljive trake nakon što se boja osušila.
Važno je odabrati pravi nivo adhezije trake za površinu i savršeno vrijeme uklanjanja. Traka srednje ljepljivosti koristi se na površinama kao što su osušeni obojeni zidovi, postolja, ukrasi, staklo, ivice tepiha i metal. Molerska traka slabijeg prijanjanja bolje djeluje na svježe ofarbanim fasadama, tapetama, drvetu, laminatu, vinilu i premazanom gipsanom zidu.
Uklonite traku polako pod uglom od 45 stepeni. Ako čujete zvukove cijepanja, znači da to radite prebrzo. Ako se boja osušila, zarežite traku žiletom prije nego što je uklonite polako pod uglom. Ovo će prekinuti vezu između boje i trake.
2. Vlaga
Prisustvo vlage takođe će uzrokovati oštećenje boje. Propuštanje vode, curenje, visoka vlažnost ili kondenzacija mogu uzrokovati da se boja olabavi i odlijepi od zida. Kada vlaga uđe u zid, adhezija između boje i površine zida može oslabiti, što dovodi do stvaranja mjehurića ili ljuštenja.
Da biste spriječili probleme s vlagom, morate riješiti problem u korijenu. Zaustavite curenje i koristite odvlaživač da biste bili sigurni da je zid potpuno suv prije farbanja (krečenja). Uvijek koristite boje otporne na vlagu ako krečite zidove u kupatilu, podrumu ili vešeraju. Boje sa satenskom ili polusjajnom završnom obradom imaju čvršći spoljašnji sloj kroz koji teško prodire vlaga.
3. Nepravilna priprema površine prije farbanja (krečenja)
Boja ne prijanja dobro na neravne, nepremazane ili prljave površine. Prašina ili ostaci ulja su štetniji nego što mislite. Nanošenje boje na takve površine će izazvati stvaranje mjehurića i ljuštenje.
Rješenje je uvijek pravilno pripremiti površinu koju želite da farbate. Uzmite vlažni sunđer ili krpu da obrišete zidove i uklonite svu zaostalu površinsku prljavštinu. Koristite sapun da uklonite mast ili ulje. Pustite da se površina potpuno osuši prije dodavanja prajmera ili prvog sloja.
Ako se zid već ljušti ili ima rupe od prethodno postavljenih zidnih slika, pred vama je još posla. Sastružite boju koja se ljušti i lagano izbrusite da biste stvorili ravnu podlogu prije nanošenja prajmera kako biste osigurali optimalno prijanjanje.
4. Niskokvalitetna ili pogrešna boja za zidove
Boja lošeg kvaliteta često je rjeđa, zahtijeva više slojeva boje i ne prijanja dobro na površine. Dakle, ima kraći životni vijek i počeće da se ljušti brže nego što se očekivalo. Takođe, različite površine zahtijevaju različite vrste boja. Na primjer, pošto su drvene površine bogate prirodnim uljima, one mogu spriječiti pravilno vezivanje boje.
U tom slučaju birajte akrilne ili lateks boje kako biste spriječili ljuštenje. Rješenje je uvijek da koristite visokokvalitetne boje preporučene za specifičnu vrstu površine. Boja za zatvorene prostore ne bi trebalo da se koristi na otvorenom, na primjer.
Istražite i pročitajte recenzije kupaca prije nego što izaberete. Uvek provjerite da li su boja i prajmer koji izaberete kompatibilni. Ako još uvijek nijeste sigurni, potražite stručnu pomoć da pronađete savršenu kombinaciju.
5. Neadekvatno vrijeme sušenja je jedan od razloga zašto se ljušti boja sa zidova
Znate šta kažu o gledanju kako se boja suši, ali u stvarnosti, ovo je na neki način važan korak u procesu farbanja. (Ne, zapravo ne morate da gledate, ali morate da se uvjerite da je boja potpuno suva.)
U žurbi da završite posao, mogli biste na brzinu da dodate još jedan sloj boje na onaj koji se još nije osušio. To može dovesti do ljuštenja i mjehurića nakon što se boja osuši. Takođe bi trebalo da sačekate najmanje 24 sata prije nego što dodate sloj boje preko prajmera.
Uvijek dozvolite odgovarajuće vrijeme sušenja farbe. Vrijeme farbanja zavisiće od vrste boje i ventilacije u prostoru. Za najtačnije vrijeme, konsultujte uputstva navedena na limenkama boje.
Kako popraviti oljuštenu boju?
Kada otkrijete razlog zašto se boja ljušti, odmah to korigujte. Sljedeći korak je da počnete iznova. Uklonite oljuštenu boju žičanom četkom, strugačem za boju ili brusnim papirom granulacije 100. Koristite lagani pritisak da ne biste oštetili površinu. Popravite rupe ili pukotine pomoću noža za kit i odgovarajućeg materijala za krpljenje, i izbrusite područje brusnim papirom granulacije 220 da biste napravili ravnu površinu.
Nakon što se sve dobro osuši, očistite površinu vlažnim sunđerom da biste isprali prljavštinu. Možete koristiti čistu krpu od mikrovlakana da uklonite prašinu ili vlakna. Ostavite da se površina osuši najmanje 24 sata prije nego što nanesete novi sloj boje. Obojite prvi sloj ravnomjerno, koristeći odgovarajuću četku ili valjak. Sačekajte onoliko koliko je naznačeno na pakovanju prije nanošenja drugog ili trećeg sloja.