Kako da rasporedite namještaj kao profesionalac
Ako se pitate kako da rasporedite namještaj kao profesionalac, pripremili smo vam kratak vodič i zlatna pravila koja treba slijediti.
Ponekad je najteži dio dizajniranja i ukrašavanja enterijera smisliti šta gdje da stavite. A raspoređivanje namještaja podsjeća na igricu u kojoj tražite pravi način da sve postavite na pravo mjesto.
Na sreću, dizajneri enterijera drže se određenih pravila koja im olakšavaju posao, a mogu i vama. Od toga koliko blizu treba da postavite namještaj, do toga koliko veliki treba da bude tepih – kako bi prostorije u vašem domu bile što ljepše i udobnije.
Kako da rasporedite namještaj kao profesionalac: Zlatna pravila
1. Razmislite o tome kako ćete koristiti prostor
Dizajn enterijera direktno zavisi od toga kako ćete zapravo koristiti prostor. Na primjer, ako imate tendenciju da jedete u dnevnoj sobi, izaberite niže bočne stolove oko sjedišta u dnevnoj sobi, da biste lakše odložili piće i grickalice. A ako želite da podignete noge na kraju dana, privucite stolicu ili stočić malo bliže kauču.
2. Ostavite dovoljno prostora za neometano kretanje
Uvijek treba ostaviti dovoljno prostora za kretanje po prostoriji i pobrinuti se da namještaj ne blokira slobodno kretanje. Ako je u pitanju manji prostor, izbacite sav suvišni namještaj. A ako kupujete komplet novi namještaj, gledajte da bude u skladu s veličinom prostora u koji ćete ga rasporediti.
3. Kako da okačite slike kao profesionalac
Većina ljudi, po mišljenju dizajnera enterijera, kači slike previsoko. „Umjetničko djelo treba da bude okačeno u visini očiju, što je obično oko1 150 cm od poda. Donja ivica slike treba da bude udaljena oko 25 cm od vrha naslona sofe ili fotelje“, savjetuje dizajnerka enterijera Liz Goldberg.
4. Razbijte veliku prostoriju na manje dijelove
Dakle, ako ste dovoljno srećni da imate veći, otvoreni dnevni boravak, koristite prostirke i namještaj kako biste ga „razbili“ na manje prostore. Dizajnerka enterijera Malka Helft voli da kreira poseban prostor za igru sa malim stolom i parom stolica koji se nalaze izvan glavnog prostora za razgovor. Ali takođe možete da transformišete udoban kutak u prostor za čitanje ili malu kancelariju.
5. Odredite pravu veličinu tepiha
Kada birate prostirke, pobrinite se da budu odgovarajuće veličine kako bi se na najbolji način uklopile u prostor. To znači da sva sjedišta (sofa, fotelje) i stolovi treba da imaju bar dvije prednje noge na tepihu. U trpezariji, tepih treba da bude dovoljno veliku da kada izvučete stolicu, i dalje su vam stopala na tepihu.