Kako povećati nivoa kolagena u koži: 4 efikasna prirodna načina
Kolagen je čuvar vaše mladosti i ljepote. Evo kako možete podstaći proizvodnju kolagena na dovoljno visokom nivou – bez posebnih injekcija ili tretmana
Kolagen je građevinski protein tijela, čiji je osnovni zadatak da obezbijedi čvrstinu vezivnog tkiva. On povezuje ćelije, pomažući im da zadrže oblik. Kolagen je prisutan u različitim organima, mišićima i kostima. Upravo on ima ključni uticaj na tonus kože, a samim tim i na njen mladalački izgled.
Kako povećati nivo kolagena na prirodan način
S godinama se proizvodnja kolagena postepeno smanjuje. Razgradnja i sinteza kolagena u tijelu su kontinuirani procesi, ali otprilike do 40-45 godina, proizvodnja kolagena se gotovo prepolovi. Upravo u tom periodu počinjemo da primjećujemo jasne znakove starenja: dublje mimike, opuštanje kontura lica, naglašavanje nazolabijalnih brazdi, opuštanje gornjeg kapka i gubitak elastičnosti kože.
Naravno, postoji mnogo kozmetičkih metoda koje mogu ponovo pokrenuti sintezu kolagena – uključuju injekcije stimulansa kolagena ili hijaluronske kiseline, biorevitalizaciju, kao i tretmane poput laserskog resurfacinga, fokusiranog ultrazvuka, ili mikroigličnog RF liftinga.
Osim toga, sintezu kolagena treba podsticati i iznutra, jer kozmetika pruža samo spoljašnje promjene. Da bi se postigao sveobuhvatniji efekat, važno je djelovati na više frontova.
Obratite pažnju na ishranu, namirnice koje sadrže kolagen
Ishrana treba da bude uravnotežena, sa naglaskom na namirnicama koje podstiču regeneraciju kože: citrusi, salate i bobičasto voće sadrže velike količine vitamina C, snažnog antioksidansa.
Takođe, važno je konzumirati namirnice koje sadrže životinjski kolagen. To su mesne supe od kostiju, riba bogata OMEGA-3 masnim kiselinama, žumanca – prirodni izvori kolagena, i sjeme bundeve. Već sa dva jaja dnevno možete dobiti dovoljnu dnevnu količinu kolagena. Takođe je korisno barem dva puta nedjeljno organizovati obrok sa ribom.
Dodaci ishrani i vitaminski kompleksi sa kolagenom
Ne dobijamo uvijek dovoljne količine esencijalnih hranljivih materija iz hrane. Kada je to slučaj, deficit može da se nadoknadi uz pomoć specijalnih suplemenata. Na primjer, postoje vitaminski kompleksi za kosu, kožu i nokte koji sadrže omega-3 masne kiseline. Takođe su dostupni i kompleksi sa kolagenom.
Bitno je imati na umu da kolagen u ovim preparatima može biti biljnog, životinjskog ili ribljeg porijekla, a od sastava zavisi cijena i apsorpcija kolagena. Treba imati u vidu da poboljšanja na koži i kosi ne dolaze odmah; kolagen se prvo apsorbuje tamo gdje je najpotrebniji, poput zglobova, dok koža dobija kolagen po rezidualnom principu. U tom slučaju treba produžiti ili ponoviti tretman nakon određenog vremena.
Koristite kreme sa SPF faktorom
Sunčevi zraci, naročito intenzivni ljeti, mijenjaju strukturu hijaluronske kiseline, koja povezuje kolagenske i elastične ćelije. Zbog prekomjernog izlaganja suncu dolazi do dehidracije kože i pojave bora. Ovaj proces se naziva fotostarenje. Da biste ga izbjegli, obavezno koristite preparate sa SPF faktorom, i to najbolje tokom cijele godine.
Sport i masaža
Aktivan način života pozitivno utiče na tonus kože tijela: zahvaljujući sportu, tijelo postaje zategnutije, a celulit se smanjuje. Takođe, masaža, bilo aparatna ili ručna, poboljšava cirkulaciju, podstiče ćelijsko disanje i pomaže u uklanjanju mrtvog sloja epiderma, što dodatno podstiče kolagenezu.