Šta radi omekšivač za veš i da li je neophodan?

by | 28.10.2024
Šta radi omekšivač za tkanine i da li je neophodan? Šta radi omekšivač za tkanine i da li je neophodan?

Pročitajte ovaj vodič prije nego što dodate omekšivač u veš – za mekše, svježije i dugotrajnije tkanine

Neki proizvodi mogu poboljšati kvalitet vaše odjeće i posteljine dok perete veš—a omekšivač je, po mnogima, jedan od tih proizvoda. Cijenjen zbog svoje sposobnosti da učini veš mekšim i da mu da prijatan miris, omekšivač je osnovni proizvod u mnogim domaćinstvima. Ali, kako on zapravo funkcioniše? I da li postoje neke mane korišćenja omekšivača? Pitali smo stručnjake za savjete o prednostima, rizicima i alternativama.

Šta je omekšivač za veš?

Omekšivač je regenerator za vašu odjeću, posteljinu i druge tkanine koje perete. Nije sredstvo za čišćenje i neće ukloniti mrlje, niti je dodan samo zbog mirisa. Omekšivač čini tkanine mekšima. „Formule omekšivača sadrže masne kiseline koje utiču na to kako se tkanina osjeća,“ objašnjava Džesika Ek iz Američkog instituta za čišćenje. Ek objašnjava da su „pozitivno naelektrisane“ masne kiseline prirodno privučene „negativno naelektrisanim“ tkaninama koje se vrte u vašoj mašini za veš.

Omekšivač podmazuje ova vlakna i neutralizuje naelektrisanje, što na kraju štiti vaš veš od oštećenja i čini ga mekšim na dodir. Rezultat su manje nabora, manje statičkog elektriciteta i mekši materijali. Miris je još jedna prednost, ali možete pronaći i omekšivače bez mirisa ako vam to odgovara.

A koje su manje dobre strane omekšivača za veš?

Omekšivač nije loš sam po sebi, ali postoje stvari kojih treba biti svjestan prije nego što ga sipate u veš mašinu.

Uticaj na tkanine koje upijaju vlagu

Omekšivač se ne preporučuje za peškire, sportsku odjeću i drugu odjeću koja upija vlagu. „Omekšivač može oštetiti vlakna u ovim materijalima,“ upozorava Lori Fulford, stručnjak za pranje veša iz kompanije Poplin.

Takođe može negativno uticati na prozračnost određenih tkanina i odjeće. „Omekšivači mogu smanjiti prozračnost odjeće tako što uklanjaju sposobnost materijala da odvodi vlagu sa kože,“ napominje stručnjak za pranje Rašel Balanzat iz Juliette Cleaners. Bezbjednija alternativa je korišćenje destilovanog sirćeta za omekšavanje ovih tkanina.

Može iritirati osjetljivu kožu

Mirisni omekšivači mogu iritirati osjetljivu kožu, napominje Fulford. Obavezno provjerite oznaku na omekšivaču zbog mogućih alergena, posebno ako imate alergije na određene mirise. Izaberite formulu bez mirisa ili je potpuno izbjegnite. Drugi načini za omekšavanje veša uključuju destilovano bijelo sirće ili vunene kuglice za sušenje.

Može smanjiti teksturu s vremenom

Iako omekšivač može dati mekši izgled bez bora, dugotrajna upotreba može negativno uticati na teksturu tkanine. „Omekšivač može potencijalno promijeniti stanje tkanine, čineći je manje paperjastom i ravnijom,“ napominje Balanzat.

Korišćenje omekšivača povremeno može se smatrati tretmanom dubinskog kondicioniranja za tkanine koje ne upijaju vlagu, uključujući majice, farmerke, donji veš i posteljinu. Koristite ga jednom na svakih četiri do šest pranja određenog komada.

Napomena: Ako ne želite da koristite tečni omekšivač, možete koristiti i lopticu za omekšivač kao alternativu. Loptica omogućava kontrolisano i ravnomjerno ispuštanje omekšivača tokom ciklusa pranja, što osigurava da vaša odjeća dobije tačnu količinu.

omekšivač

Kako koristiti omekšivač za tkanine

Omekšivač se dodaje uvijek u ciklus ispiranja, a ne u ciklus pranja. U slučaju nedoumice, pratite uputstva na etiketi. Uopšteno govoreći, možete pratiti sljedeće korake:

  1. Ubacite veš u mašinu za pranje
    Ubacite veš u mašinu, izbjegavajući tkanine koje nijesu pogodne za omekšivač. Tkanine koje treba izbjegavati uključuju frotir, mikrofiber, tkanine koje upijaju vlagu, one otporne na plamen i sa zaštitom od UV zraka.
  2. Dodajte omekšivač u dispenzer
    Većina veš mašina ima dispenzer za omekšivač koji ga ispušta u pravo vrijeme. „Ako vaša mašina nema takav dispenzer, obavezno ručno dodajte omekšivač tokom ciklusa ispiranja, jer tada ima najbolji efekat,“ kaže Balanzat. Napominje da omekšivač nikada ne treba sipati dirketno na tkanine, jer to može stvoriti mrlje. Alternativno, koristite lopticu za omekšivač.
  3. Prebacite u sušilicu
    Kada je ciklus pranja završen, prebacite veš u sušilicu i osušite ga kao i obično. Nema potrebe koristiti listove za sušenje ako ste već koristili omekšivač, jer oba imaju sličnu funkciju.

Imajte na umu da je omekšivač potpuno opcionalan, i odjeća će vjerovatno biti svježa, čista i meka i bez njega. Ipak, za neke ljude dodatak omekšivača može učiniti pranje veša prijatnijim zbog lijepog mirisa i boje, napominje Fulford.

Čime možete zamijeniti omekšivač

Ako tražite alternativu za omekšivač, na raspolaganju su vam mnoge opcije. Osim sušenja veša na vazduhu, možete probati sljedeće alternative:

  • Dodajte destilovano bijelo sirće u ciklus ispiranja kako biste omekšali odjeću i smanjili statički elektricitet. Sirće takođe pomaže u uklanjanju neprijatnih mirisa.
  • Posipajte malo sode bikarbone direktno na odjeću ili predmete koje perete prije nego što ih stavite u mašinu za veš. Pomaže u omekšavanju tkanina i neutralizaciji mirisa.
  • Stavite listove za sušenje ili vunene kuglice za sušenje u sušilicu sa vešom. Pomažu u omekšavanju odjeće i smanjenju statičkog elektriciteta.
  • Dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja poput lavande ili eukaliptusa na kuglicu za sušenje ili vlažnu krpu, i ubacite je sa vešom u sušilicu.

Liudmila Chernetska, iStock / Getty Images Plus ; LumenSt, iStock / Getty Images Plus