Hašimoto dijeta za zdravu štitnjaču
Hašimoto dijeta može pomoći u smanjenju upale koja doprinosi Hašimotovom tireoiditisu i čuva zdravlje štitnjače.
Hašimotov tireoiditis je autoimuno oboljenje koje postepeno uništava tkivo štitaste žlijezde koja luči hormone koji utiču na skoro svaki organ, i kontrolišu metabolizam i rast. Oštećenje ove žlijezde dovodi do nedovoljne proizvodnje tiroidnih hormona. Ako imate Hašimoto, osim propisane tarpije, bilo bi dobro i da sprovodite Hašimoto dijetu, jer ishrana ima veliki uticaj.
Kako Hašimoto dijeta utiče na štinjaču
Istraživanja pokazuju da ishrana i način života igraju ključnu ulogu u upravljanju Hašimotovim tireoiditisom. 1 Na primjer, izbacivanje određenih namirnica može pomoći u smanjenju upale, koja je često povezana s ishranom.
Ove promjene takođe mogu smanjiti rizik od razvoja gojaznosti i dijabetesa. Takođe, ove promjene u ishrani mogu usporiti ili spriječiti oštećenje štitaste žlijezde uzrokovano povišenim antitijelima štitnjače, i pomoći u regulaciji tjelesne težine, nivoa šećera u krvi i holesterola.
Hašimoto dijeta bez glutena i žitarica
Mnoge studije pokazuju da su osobe sa Hašimotovim tireoiditisom sklonije celijakiji nego opšta populacija. Neki dokazi sugerišu da dijete bez glutena i žitarica mogu koristiti osobama koje imaju Hašimoto. Jedna šestomesečna studija koja je obuhvatila 34 žene koje imaju Hashimotov tireoiditis pokazala je da je dijeta bez glutena smanjila nivo antitijela štitaste žlijezde i poboljšala njenu funkciju i nivo vitamina D. 2
Autoimuni protokol dijeta
Autoimuni protokol (AIP) dijeta je dizajnirana za ljude sa autoimunim bolestima. Uklanja potencijalno štetne namirnice kao što su žitarice, mliječni proizvodi, krompiri, dodati šećer, kafa, mahunarke, jaja, alkohol, orasi, sjeme, rafinisani šećeri, ulja i aditivi. U jednoj desetonedeljnoj studiji, AIP dijeta značajno je poboljšala kvalitet života i smanjila nivoe inflamatornog markera C-reaktivnog proteina (CRP). 1
Dijeta bez laktoze
Netolerancija na laktozu je veoma česta među osobama koje imaju Hašimoto. Ako sumnjate na netoleranciju na laktozu, eliminisanje mliječnih proizvoda može redukvati probleme sa varenjem, te poboljšati funkciju štitaste žlijezde i apsorpciju ljekova.
Hrana koju treba jesti
Ako imate Hašimotov tireoiditis, pravilna ishrana može pomoći u smanjenju simptoma i poboljšanju opšteg zdravlja. Fokusirajte se na sledeće namirnice:
- Voće
- Povrće
- Zdrave masti
- Životinjski proteini
- Bezglutenske žitarice
- Orašasti plodovi
- Mahunarke
Hrana koju treba izbjegavati
Izbacivanje ili ograničavanje sljedećih namirnica može pomoći u smanjenju simptoma Hašimotovog tireoiditisa:
- Dodati šećeri
- Brza hrana i pržena hrana
- Rafinisane žitarice
- Visoko prerađena hrana
- Hrana koja sadrži gluten
Korisni suplementi za Hašimotov tireoiditis
Nekoliko suplemenata može pomoći u smanjenju upale i antitijela kod osoba sa Hašimotovim tireoiditisom.
Korisni suplementi uključuju:
• Selen
• Cink
• Kurkumin
• Vitamin D
• B kompleks vitamina
• Magnezijum
• Gvožđe
Napomena: Uzimanje visokih doza joda, a da prethodno nije ustanovljen njegov nedostatak, može dovesti do neželjenih efekata. Ne uzimajte suplemente sa visokim dozama joda osim ako vam ljekar nije tako preporučio.