Kozmetički post: Šta će se desiti s vašom kožom ako prestanete da brinete o njoj?
Da li ste čuli za kozmetički post? U pitanju je najkontroverzniji trend u industriji ljepote, a mi otkrivamo kako se on odražava na kožu.
O takozvanom „kozmetičkom gladovanju“ u industriji ljepote ljudi su počeli da govore relativno nedavno. Sam koncept je jednostavan: svojoj koži dajete odmor od uobičajenih rituala ljepote i ona vam velikodušno zahvaljuje na tome. Vjeruje se da odustajanje od omiljenih proizvoda za njegu kože i šminke na neko vrijeme može značajno poboljšati stanje kože.
Postoji mnogo teorija o kozmetikom postu, a najpopularnija od njih tvrdi da se takvo ograničenje u njezi kože može posmatrati kao svojevrsni postupak detoksikacije. Bez hidratantnih krema, proizvoda za lifting i drugih „eliksira za ljepotu“, koža nema drugog izbora nego da poveže sopstvene resurse i sama se njeguje. Neki stručnjaci vjeruju da je to dobro za nju, i da je čini jačom i zdravijom. Šta je od ovoga tačno, a šta nije saznaćete u nastavku ovog članka.
Kako kozmetički post utiče na kožu i da li je u stvari čisti?
Nažalost, činjenica da počinjete da nanosite manje slojeva pudera i kozmetike na kožu ne znači da će se unutrašnji mehanizam samočišćenja automatski pokrenuti u vašoj koži. Moguće je da će pore biti manje začepljene. Međutim, odlučujuću ulogu za ljepotu kože igra unutrašnje stanje tijela: u kakvom su stanju bubrezi, jetra i drugi organi koji uklanjaju toksine iz ćelija i tkiva. Stoga, ako je vaš cilj da pokrenete dubinsko čišćenje, onda je logičnije razmišljati o uobičajenim i dobro razvijenim programima detoksikacije. Ostavite kozmetički post za neka bolja vremena.
Može li kozmetički post pomoći suvoj koži?
Zagovornici koncepta kozmetičkog gladovanja tvrde da su veštački hidratanti koje sadrže proizvodi za njegu kože u stvari štetni za kožu. Zbog njih navodno gubi sposobnost lučenja sebuma, postaje suva i podložnija negativnim uticajima okoline.
Još nema studija koje ovo potvrđuju, ali zvuči logično. Međutim, ne zaboravite da suvu kožu mogu izazvati različiti faktori: sezonske promjene, metabolički poremećaji, starenje i td. Osim toga, sebum možda nije dovoljan za vlaženje kože: ponekad su joj potrebni sastojci za omekšavanje i obnavljanje, koji se mogu naći u kozmetikim proizvodima.
Kako će to uticati na akne?
Pošto gladovanje kože podrazumijeva potpuno izbjegavanje kozmetike, to obuhvata i proizvode protiv akni – benzoil peroksid, sredstva za čišćenje, salicilna kiselina. Ako ih zaboravite na duže vrijeme, problemi sa kožom ne mogu se izbjeći. Misliti da će se sama koža prilagoditi za borbu protiv akni i bubuljica, i pronaći skrivene rezerve u sebi, u ovom slučaju je rizično.
Ima li stvarnih prednosti kozmetičkog posta?
Postoji niz situacija u kojima kozmetički post zaista može blagotvorno uticati na stanje kože. Na primjer, ako naiđete na negativnu reakciju na novi proizvod ili kombinaciju nekoliko kozmetičkih proizvoda. U tom slučaju morate nakratko odustati od njege kože i posmatrati njeno ponašanje da biste identifikovali tačan uzrok iritacije. Ali ovo je samo preventivna mjera, i tako je treba i posmatrati.
Generalno, koža nikada ne zaboravlja kako i šta treba da proizvede u određenim situacijama. Zato nema razloga za brigu da će se zbog obilja kozmetike ulenjiti i prestati da obavlja svoje osnovne funkcije.