Da li je skvalan hidratantniji od hijaluronske kisjeline?

by | 16.10.2024
Da li je skvalan hidratantniji od hijaluronske kisjeline? Da li je skvalan hidratantniji od hijaluronske kisjeline?

Imate suvu koži i ne znate šta da odaberete – skavalan ili hijaluronsku kisjelinu? Dermatolozi rješavaju dilemu i objašnjavaju razlike.

U svijetu proizvoda za njegu kože postoje brojni hidratantni sastojci koje treba uzeti u obzir, kao što su glicerin i ulja. Međutim, hijaluronska kisjelina i skvalan brzo su izazvali ogromnu pažnju – i to s dobrim razlogom. Oba su se pojavila u svemu, od seruma do sredstava za čišćenje lica, hidratantnih krema, šminke, i još mnogo toga. Prvenstveno zahvaljujući laganom ojećaju na koži i sposobnosti da nahrane dragocjenu kožnu barijeru.

Iako na prvi pogled možda izgledaju slično, hijaluronska kisjelina i skvalan imaju različita svojstva i funkcije koje ih razlikuju. Ako vam je teško da se odlučite šta je bolje za vas, u nastavku ovog članka dermatolozi rješavaju dilemu i objašnjavaju razlike između skavalana i hijaluronske kisjeline.

Šta je skvalan?

Skvalan je laboratorijski razvijen, hidrogenizovani oblik skvalena, koji je „prirodna lipidna komponenta sebuma koja vlaži kožu“, objašnjava dermatolog dr Blair Murphy-Rose. „Skvalan je emolijens koji omekšava i zaglađuje kožu i pomaže da se zadrži vlaga u koži. On štiti i podržava barijeru kože i ima antioksidativna svojstva, što znači da može da neutrališe štetno dejstvo slobodnih radikala.“

Ako se pitate po čemu se skvalan razlikuje od skvalena, dr Marfi-Rouz objašnjava da je prvi razvijen da iskoristi prednosti skvalena za kožu dok ga čini stabilnijim u proizvodima za njegu kože. To znači da je skvalan, prema tome, pogodniji za upotrebu u njezi kože pošto je skvalen nestabilan molekul.

Kako starimo, prirodna proizvodnja skvalena opada, tako da ovi sastojci mogu biti od pomoći u slučaju da imate suvu kožu. „Skvalan je takođe lakši od skvalena i stoga je pogodan za kožu sklonu aknama, za razliku od skvalena“, dodaje dr Marfi-Rouz.

Šta je hijaluronska kisjelina?

Hijaluronska kisjelina je hidratantni molekul koji može da privuče i zadrži vodu u koži. „To je prirodna komponenta u koži, očima i zglobovima i koristi se kao humektant, ili supstanca koja uvlači vlagu u kožu“, objašnjava dermatolog dr Rebecca Marcus.

Hijaluronska kisjelina ima trenutni efekat punjenja, što može smanjiti pojavu finih bora. Ovo je čini nevjerovatno popularnom, i može se naći u različitim oblicima u kozmetičkim antiage proizvodima.

Šta ih razlikuje?

„Glavna razlika između skvalana i hijaluronske kisjeline je njihov hemijski sastav, kao i način na koji vlaže kožu“, objašnjava dr Marfi-Rouz. „Skvalan je lipid, a hijaluronska kiselina je glikozaminoglikan (u suštini lanac molekula šećera)“, objašnjava dr Markus.

„Dok je hijaluronska kisjelina humektant i uvlači vodu u kožu, skvalen je emolijens, što znači da djeluje kao barijera i zadržava vlagu u koži.“ Ipak, činjenica da rade drugačije ne znači da ova dva sastojka nemaju mnogo zajedničkog. „Oboje pomažu da koža bude zdrava i hidrirana“, kaže dr Marfi-Rouz.

„Oba su hipoalergena i generalno pogodna za osjetljivu kožu. Oba su hidratantni molekuli koji pomažu da se poboljša nivo vlažnosti kože“, dodaje dr Markus. „I oba se prirodno javljaju u tijelu. To jest skoro – skvalen se prirodno javlja, dok je skvalan hemijski modifikovani oblik.“

Da li je za vas bolji skvalan ili hijaluronska kisjelina? „Oba su veoma efikasni sastojci za sve tipove kože, uključujući i osjetljivu kožu“, kaže dr Marfi-Rouz. „Hijaluronska kisjelina je odlična za hidrataciju masne kože ili kože sklone aknama, jer je lagana i dovodi vodu na površinu kože bez začepljenja pora.

Skvalan je veoma efikasan sastojak za hidrataciju suve kože, ali se takođe može koristiti u formulacijama koje neće pogoršati akne.“ Koliko često se nanose zavisi od vrste proizvoda, kao što je serum, losion ili hidratantna krema. Dr Marfi-Rouz generalno preporučuje upotrebu jednom do dva puta dnevno. „Oboje dobro rade u kremama i losionima“, kaže ona.

Možete li koristiti skvalan i hijaluronsku kiselinu zajedno?

Odgovor je potvrdan. Možete ih koristiti zajedno ili u sklopu različitih proizvoda za njegu kože. „Ako se koriste odvojeno, prvo treba nanijeti hijaluronsku kiselinu, jer ona uvlači vodu u kožu“, savetuje dr Markus. „Nakon toga nanesite skvalan da biste stvorili barijeru koja će zadržati vlagu u koži i spriječiti njeno isparavanje.“

S obzirom na to da oba sastojka pomažu u obnavljanju prirodnih procesa hidratacije kože, oba su odlične opcije ako imate suvu ili dehidriranu kožu. Samo se pobrinite da pronađete formulu koja je prilagođena vašem tipu kože u cjelini. „Oba su odlična za suvu kožu, kožu sklonu aknama, upaljenu kožu, pa čak i osjetljivu“, smatra dr Markus. „Zaista se svodi na lične preferencije.“

Prostock-Studio/gettyimages.co.uk