Kako da budete srećniji na poslu: Šta sabotira sreću
Za veliki broj ljudi, radno okruženje je izvor ogromonog stresa koji narušava psihofizičko zdravlje. Kako da budete srećniji na poslu i sačuvate zdravlje?
Kako znate da li je ono što trpite zaista toksično radno okruženje, problem u vašem pristupu poslu ili samo tipični izazovi sa kojima se većina ljudi suočava u svom profesionalnom okruženju? Obratite pažnju na sljedeće navike u ponašanju zbog kojih se osjećate nesrećno na poslu.
Kako da budete srećniji na poslu: Uklonite sljedeće sabotere
1. Rad bez pauza
Svi imamo te dane kada smo pod ogromnim opterećenjem i odmor nam se čini kao nedostižni luksuz. Čak radite i za vrijeme pauze za ručak i nastavljate da radite i nakon završetka radnog vremena. A šta ako je ovo ponašanje zapravo kontraproduktivno i krade vam sreću?
Istraživanja su dosljedno pokazala da su našem mozgu potrebne redovne pauze da bi funkcionisao optimalno. Ako konstantno zanemarujemo ovu potrebu, mi ne povećavamo svoju produktivnost – mi je sabotiramo.
U početku može biti izazovno, ali pokušajte da uključite redovne pauze u svoj radni dan. Bilo da je u pitanju kratka šetnja, miran trenutak uz šoljicu kafe ili jednostavno odlazak od svog stola na nekoliko minuta. Ove pauze mogu da podmlade vaš um i poboljšaju performanse. Zapamtite, ne radi se o tome da radite više, već pametnije. To je jedna od bitnih stavki ako želite da budete srećniji.
2. Težnja ka savršenstvu
Perfekcionizam može izgledati kao poželjna osobina, posebno u profesionalnom okruženju. Možda mislite da je postavljanje visokih standarda znak posvećenosti. Ali šta ako ova potraga za savršenim rezultatom zapravo ometa vaš uspjeh i sreću na poslu?
Iznenađujuće, perfekcionizam može dovesti do odlaganja, sagorijevanja, pa čak i da utiče na naše mentalno zdravlje. Strah od pravljenja grešaka često nas drži zaglavljenima i sprječava nas da napredujemo. Umjesto da težite savršenstvu, pokušajte da prihvatite koncept „dovoljno dobar“. Ovo ne znači pristajanje na osrednjost, ali shvatanje da je ponekad urađeno bolje nego savršeno.
Shvatite da su greške dio procesa učenja i da nam pomažu da rastemo i lično i profesionalno. Zapamtite, ne radi se o tome da budete besprjekorni, već o tome da budete efikasni i otporni.
3. Ignorisanje ličnog blagostanja
U težnji da se popnemo na profesionalnoj ljestvici, zanemarujemo lično blagostanje. Možda osjećate da san, vježbanje ili zdrava ishrana ne utiču direktno na vaš radni učinak. Ali šta ako zanemarivanje ovih aspekata vašeg života zapravo podriva vašu produktivnost i sreću na poslu? Brojne studije pokazale su da nedostatak sna, fizička neaktivnost i loša ishrana mogu negativno uticati na naše kognitivne sposobnosti, raspoloženje i nivo energije.
Počnite da dajete prednost svom blagostanju. Pobrinite se da dovoljno spavate, redovno se bavite fizičkom aktivnošću i hranite svoje tijelo zdravom hranom. Ovo ne samo da će poboljšati vaš radni učinak, već i poboljšati vašu ukupnu sreću. Zapamtite, vi niste samo profesionalac – vi ste ljudsko biće koje treba da se brine o svom fizičkom i mentalnom zdravlju.