Izbjeljivač nije uvijek rješenje: 7 površina koje može oštetiti

by | 27.03.2025
Izbjeljivač nije uvijek rješenje: 7 površina koje može oštetiti Izbjeljivač nije uvijek rješenje: 7 površina koje može oštetiti

Izbjeljivač može biti štetan i za kvalitet vazduha i za površine na kojima ga koristite.

Život može biti neuredan, a izbjeljivač je često pouzdano rješenje za tvrdokorne mrlje i dezinfekciju površina. Odličan je za uklanjanje mrlja od trave sa bijele odjeće, osvježavanje peškira i dezinfekciju kada neko oboli. Međutim, izbjeljivač nije rješenje za sve. Zapravo, ako ga koristite prečesto, vjerovatno ga zloupotrebljavate.

Štaviše, može biti štetan po vaše zdravlje, kaže stručnjak za buđ i kvalitet vazduha Majkl Rubino. „Jedan od glavnih razloga za izbjegavanje izbjeljivača je šteta koju nanosi kvalitetu vazduha u zatvorenom prostoru i neželjena izloženost osobe koja ga koristi“, kaže on. „Izbjeljivač sadrži natrijum-hipohlorit i druge hlorne spojeve koji ispuštaju štetne isparenja. Ova isparenja mogu negativno uticati na kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru i iritirati oči, kožu i disajne puteve, što dovodi do simptoma poput kašlja, glavobolje i suznih očiju.“

Osim toga, izbjeljivač može trajno oštetiti neke od vaših omiljenih predmeta i površina.

Izbjeljivač može više štetiti nego koristiti – Evo kada ga treba izbjegavati

1. Buđ

Nema gore stvari nego kada krenete pod tuš ili u kadu, a tamo vas dočeka nepoželjna buđ na zidu ili ispod omiljene bočice pilinga za tijelo. No, nemojte odmah posegnuti za izbjeljivačem – on neće riješiti problem u potpunosti.

„Izbjeljivač nije efikasan protiv zagađivača u zatvorenom prostoru“, objašnjava Rubino. „Često se smatra dobrim sredstvom za uklanjanje buđi, ali u stvarnosti ima nekoliko velikih nedostataka. Može ubiti buđ na površini, ali ne uklanja mrtve čestice buđi, što znači da izloženost može i dalje trajati. Čak i EPA upozorava da se mrtva buđ mora ukloniti kako bi se spriječili zdravstveni rizici.“

2. Porozni i poluporozni materijali

Ako želite očistiti drveni zid, gipsani zid ili čak neku lijepu drvenu činiju za salatu, nemojte koristiti izbjeljivač. Stručnjak za čišćenje Triš Duarte, vlasnica kompanije MaidPro Temecula i Murrieta, kaže da izbjeljivač nije samo neučinkovit na ovim površinama, već može trajno oštetiti drvena vlakna, uništavajući drvene površine i predmete.

Takođe, izbjeljivač ne može riješiti problem buđi na ovim materijalima. „Ne prodire dovoljno duboko u porozne i poluporozne materijale, poput drveta i gipsa, da bi uklonio čestice buđi koje su se ukopale ispod površine,“ kaže Rubino. „To znači da kontaminacija može ostati i ponovo se pojaviti s vremenom.“

3. Šarena tkanina

Vaša mama je bila u pravu – nikada ne biste trebali koristiti izbjeljivač za pranje bilo čega što nije bijelo. Duarte naglašava da izbjeljivač trajno uništava šarene tkanine. „Zbogom omiljenim bojama na vašoj odjeći.“

Ako imate tkaninu s više boja i zamrljate bijeli dio, možete upotrijebiti malo izbjeljivača (najbolje iz olovke za izbjeljivanje) samo na tom dijelu, ali ga odmah isperite.

Međutim, izbjeljivač koji je bezbjedan za boje (to bi trebalo biti jasno naznačeno na pakovanju) može se koristiti za čišćenje šarenih tkanina. Ako niste sigurni da li je proizvod siguran za određeni predmet, pročitajte uputstva za održavanje i testirajte ga na skrivenom dijelu tkanine.

4. Nerđajući čelik

Možda ćete biti u iskušenju da koristite izbjeljivač za čišćenje nerđajućih čeličnih površina, poput šporeta ili frižidera, ali Duarte upozorava da to može uništiti vaše aparate. „Izbjeljivač uzrokuje koroziju i oštećuje završni sloj,“ kaže ona.

Umjesto toga, koristite proizvod posebno formulisan za ovu vrstu površina.

Izbjeljivač: Kada ga ne treba koristiti i zašto

5. Prirodni kamen

Možda biste htjeli temeljno očistiti vaše radne ploče od prirodnog kamena, poput mermera ili granita, ali Duarte upozorava da izbjeljivač može izazvati trajna oštećenja.

„Izbjeljivač nagriza i oštećuje skupe radne ploče,“ kaže ona. Najbolji izbor su višenamjenski čistači ili dezinfekciona sredstva koja su označena kao sigurna za prirodni kamen.

6. Tepisi

Ako ste slučajno prosuli crno vino na tepih, ne paničite—i ne posežite za izbjeljivačem—osim ako ne želite napraviti još veći problem koji će biti teško i skupo riješiti.

„Izbjeljivač može uzrokovati promjenu boje i oštećenje vlakana tepiha,“ kaže Duarte. Zato odložite izbjeljivač i slijedite korake za uklanjanje mrlja od crnog vina sa tepiha na pravi način.

7. Osjetljive tkanine

Ako koristite izbjeljivač na osjetljivim tkaninama, poput svile i čipke, možete se oprostiti od svojih omiljenih komada odjeće, upozorava Duarte. „Izbjeljivač uništava svilu i čipku,“ kaže ona.

Zaključak? Izbjeljivač može biti moćno sredstvo za čišćenje, ali ga treba koristiti pažljivo i samo na odgovarajućim površinama. U mnogim slučajevima, bolje je koristiti nježnija i sigurnija sredstva za čišćenje kako biste izbjegli nepotrebnu štetu.

sheilasay, iStock / Getty Images Plus